Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Echa z Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego

Echa z Konwentu Powiatów Województwa Lubuskiego fotolia.pl

Konieczność poprawy efektywności funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców oraz dostosowania opieki zdrowotnej do dynamiki długookresowych trendów demograficzno-epidemiologicznych to tematy poruszane podczas Konwentu w Przeborowie.

Spotkanie miało miejsce 11 i 12 czerwca. W jego pierwszej części udział wzięła Katarzyna Osos, Wojewoda Lubuski. Ona także omówiła potrzeby zdrowotne mieszkańców województwa funkcjonowanie stacjonarnej opieki zdrowotnej w powiatach, podkreślając, że stanowi to wstęp do tworzenia map potrzeb zdrowotnych.

Szczegółowy materiał w tym zakresie został zaprezentowany przez Małgorzatę Krasowską- Marczyk, zastępcę Dyrektora Wydziału Zdrowia LUW. Ocena zabezpieczenia opieki zdrowotnej dla mieszkańców regionu oraz nierówności, jakie występują, zostały przedstawione w raportach powiatowych będącym podsumowaniem dotychczasowych działań wojewody, m.in.: wniosków wypracowanych w wyniku uczestnictwa w 2012 r. Wojewody Lubuskiego w międzynarodowym projekcie „Joint Action – Equity Action” (równość w zdrowiu) oraz zawartych w opracowanej w 2013 r. diagnozie ochrony zdrowia w województwie lubuskim.

Szczególną uwagę zwrócono na konieczność: zmniejszenia występujących w regionie nierówności w zdrowiu i zróżnicowania w dostępie do świadczeń zdrowotnych, poprawy efektywności funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców, dostosowania opieki zdrowotnej do dynamiki długookresowych trendów demograficzno-epidemiologicznych (zwłaszcza w zakresie opieki zdrowotnej nad matka i dzieckiem oraz polityki senioralnej), a także podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie kształtowania postaw prozdrowotnych i promocji zdrowia. Jednocześnie zwrócono uwagę na pływający z końcem 2016 r. termin realizacji programów dostosowawczych obiektów ochrony zdrowia do wymagań określonych przepisami prawa (sanitarnych, budowlanych, przeciwpożarowych).

Wojewoda Lubuski podkreśliła też , jak ważne jest usprawnienie i zintegrowanie działań jednostek samorządu terytorialnego w zakresie ochrony zdrowia oraz aktywizacja służb publicznych i władz samorządowych, a także konieczność współpracy międzysektorowej zwłaszcza na styku ochrony zdrowia o pomocy społecznej. Członkom Konwentu Powiatów przekazano informacje w zakresie sytuacji oraz trendów demograficznych i epidemiologicznych mieszkańców poszczególnych powiatów, a także dotyczące organizacji i funkcjonowania opieki zdrowotnej, zarówno ambulatoryjnej, jak i stacjonarnej. Starostowie zwrócili uwagę na problem z dostępnością do podstawowej diagnostyki.

Jesienią planowany jest kolejny cykl spotkań w powiatach poświęconych problemom ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem.

Zwieńczeniem pierwszej części obrad Konwentu było przyjęcie stanowiska w sprawie wyrażenia poparcia dotyczącego utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz powstania Akademii Gorzowskiej.

W drugiej części posiedzenia starostowie przyjęli informację Przewodniczącego Konwentu Starosty Krośnieńskiego Mirosława Glaz dotyczącą tematów poruszanych na majowym posiedzeniu Zarządu Związku Powiatów Polskich w Warszawie z udziałem Władysława Kosiniaka-Kamysza Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Na zakończenie starostowie przyjęli stanowisko w sprawie zmian wprowadzonych zapisem art 32 ustawy z 5 grudnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej.

Źródło: SP w Krośnie Odrzańskim

Pt., 19 Czrw. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska