Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ile kosztuje PPP?

Ile kosztuje PPP? fotolia.pl

Podczas konferencji BGK, która odbyła się w poprzednim tygodniu padło wiele krytycznych ocen co do kosztu przedsięwzięcia w formule PPP. Jednak, czy naprawdę wybór tej formuły determinuje znaczne obciążenia po stronie samorządu? Wydaje się to tylko częścią prawdy. PPP jest może droższe w wypadku jego niektórych części składowych,  inne zaś wychodzą poniżej kosztów. Partnerstwo publiczno-prywatne zawsze trzeba analizować jako całość działań. Nie tylko sam koszt budowy, ale i dodatkowe utrzymanie obiektu i zapewnienie jego prawidłowego funkcjonowania przez odpowiednio długi czas.

Jak zanalizować opłacalność inwestycji, czyli czy stać mnie na ten projekt w tej formule:

  1. Na początek trzeba dokładnie przeanalizować zaplanowany budżet, innymi słowy, ile jesteśmy  w stanie zagospodarować bez znacznego obciążenia budżetu JST.
  2. Sprawdzenie, czy istnieje możliwość pozyskania środków UE (projekty hybrydowe).
  3. Kolejne prace należy rozpocząć od badania rynku inwestorów, a wiec próby uzyskania informacji, czy znajdą się chętni do realizacji danej inwestycji. Wcale nie oznacza to, że im więcej potencjalnych inwestorów, tym lepiej. Według specjalistów optymalną grupą do rozmowy i negocjacji jest maksymalnie 5 podmiotów prywatnych. Na etapie negocjacji zbyt duża ilość podmiotów, może i wygląda dobrze z punktu widzenia zainteresowania, jednak projekty takie rzadko dochodzą do fazy podpisania umowy. JST „rozchwytywana” zainteresowaniem projektem przez partnerów prywatnych często stawia warunki zaporowe i podmioty wycofują się równie szybko,  jak szybko włączyły się w dialog.
  4. Opracowanie założeń finansowych. Założenia te muszą być odpowiednio szczegółowe z podziałem na źródła i koszty.
  5. Przeprowadzenie analizy finansowej opartej na odpowiednich założeniach technicznych: nakładach,  kosztach i popycie. Dodatkowo opracowanej analizie podatkowej. Jak również analizy stopy zwrotu kapitału dla podmiotu prywatnego oraz opracowanie wskaźników płynności zadłużenia i zbywalności dla danej inwestycji.

Jeśli Analiza finansowa wychodzi pozytywnie, mamy odpowiedź, co dalej,  jeśli zaś analiza nie dała zadowalających rezultatów zawsze trzeba przeprowadzić jeszcze analizę społeczną danego projektu. Może nie będzie innej możliwości realizacji tego potrzebnego zadania dla lokalnej społeczności niż formuła PPP, jeżeli nie ma innej możliwości, a przedsięwzięcie jest na tyle cenne dla mieszkańców, to może nadal warto rozważać formułę PPP, mimo jej potencjalnie wyższych kosztów? Odpowiedź zawsze zależy od danej inwestycji, ale zawsze patrzmy na PPP jako całość, nie tylko na koszt samej budowy.

Pt., 15 Mj. 2015 0 Komentarzy Dodane przez: Marcin Maksymiuk