XIX Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich, obradujące 5 marca br. w Poznaniu, podjęło stanowisko w sprawie zwrotu przez jednostki samorządu terytorialnego części oświatowej subwencji ogólnej.
W stanowisku możemy przeczytać, że Związek Powiatów Polskich z niepokojem przyjmuje doniesienia o kolejnych przypadkach wydawania przez Ministra Finansów, decyzji nakazujących jednostkom samorządu terytorialnego zwrot części środków, otrzymanych w ramach części oświatowej subwencji ogólnej. Trudno nie odnieść wrażenia, że działania służb finansowych mają na celu poprawę sytuacji budżetu państwa kosztem jednostek samorządu terytorialnego. Wrażenie podporządkowania prowadzonych kontroli doraźnych potrzebom budżetu państwa, potęguje dodatkowo fakt, że kontrole obejmują okres kilku lat wstecz a nie były prowadzone na bieżąco, co pozwoliłoby jednostkom odpowiednio wcześnie skorygować popełniane błędy.
Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich nie kwestionuje konieczności kontroli prawidłowości naliczania środków przysługujących jednostkom samorządu terytorialnego w ramach subwencji oświatowej. Zwraca jednak uwagę, że kontrola ta nie powinna pomijać rzeczywistej sytuacji uczniów i wychowanków, a także nie może prowadzić do osiągnięcia bezzasadnych korzyści przez budżet państwa.
Zgromadzenie Ogólne zaapelowało do Rządu oraz parlamentarzystów o podjęcie działań legislacyjnych, mających na celu wprowadzenie mechanizmu polegającego na zwiększeniu środków w ramach części oświatowej subwencji ogólnej w bieżącym roku budżetowym, o środki zwrócone przez jednostki samorządu terytorialnego z tytuły nienależnie pobranej subwencji w latach poprzednich. Środki te mogłyby zwiększać wysokość rezerwy, o której mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.