Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowości w gospodarce odpadami - finał coraz bliżej

Nowości w gospodarce odpadami - finał coraz bliżej fotolia.pl
Posiedzenie połączonych sejmowych komisji: ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej w dniu 25 września poświęcone było rozpatrzeniu sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej, powołanej do poselskich projektów ustaw: o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o zmianie ustawy o własności lokali (druk nr 2377) oraz o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (druk nr 2404).
Połączone komisje przyjęły przedłożone przez przewodniczącego podkomisji, posła Tadeusza Arkita, sprawozdanie z wniesionymi podczas posiedzenia poprawkami. Przedstawiając naniesione zmiany przewodniczacy podkomisji podkreslił, iż mają one na celu wyjście na przeciw postulatom JST oraz zgodne są z ustaleniami spotkania konustacyjnego strony rządowej i samorządowej. Najważniejsze z nich to: umożliwienie mieszkańcom nieskładanie po każdorazowej zmianie stawek za odbiór odpadów nowych deklaracji oraz umożliwienie gminom przeznaczania nadwyżek dochodów z systemu gospodarowania odpadami na finansowanie opróżniania koszy ulicznych i likwidację dzikich wysypisk śmieci, a także na edukację ekologiczną.
 
Jednak dwa przetargi?
 
Zmianą, która wzbudziła kontrowersje zarówno przedstawicieli samorządów, jaki środowiska firm, było zobowiązanie gmin do organizowania dwóch postępowań na zamówienie usługi: jednego na odbiór odpadów, drugiego na ich zagospodarowane. Jak wyjaśniali przedstawiciele rządu, ten zapis ma na celu zwiększenie nadzoru sektora publicznego nad zagospodarowaniem odpadów i sprzyjąć ma osiągnięciu wskaźników ilości przetwaarzanych odpadów , jakie wyznaczyła UE. Argumentowano, iż niestety w części przypadków odpady nie trafiaja na tzw. regionalne instalacje, a zdrugiej okazuje się, że ilośc przetwarzanych odpadów w Polsce zamiast wzrosnąć spadła. Przedstawieciele resortu środowiska wyjaśniali, że te gminy, które wyposażone są w regionalne instalację nie będą musiały organizować dwóch postępowań. Mimo protestów zmiana ta zaproponowanym brzemiu została przegłosowana.
 
Z kolei Inna poprawka, zgłoszona przez przedstawiciela ZMP, dotycząca wydłużenia vacatio legis ustawy w celu umożliwienie gminom dostosowania się do nowych regulacji, szczególnie w zakresie różnicowania stawek za odpady zmieszane i selektywne, została przyjęta przez rząd i wprowadzona zostanie na etapie drugiego czytania. Ostatecznie sprawozdanie z wprowadzonymi poprawkami zostało przez obie połączone komisje przyjęte.
Pt., 26 Wrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża