Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska Rada Organizacji Młodzieżowych wystartowała

Polska Rada Organizacji Młodzieżowych wystartowała fotolia.pl

4 kwietnia w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się zebranie założycielskie Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych. - Związek stowarzyszeń Polska Rada Organizacji Młodzieżowych to modelowe rozwiązanie na rzecz wzmacniania dialogu z partnerami społecznymi. Dziękuję wszystkim za pracę jaką włożyli, by PROM mógł powstać. Powołanie PROM to także dobra zapowiedź zbliżającej się Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w obszarze młodzieży - powiedziała minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.

Polska Rada Organizacji Młodzieżowych powstała po trwających ponad rok pracach Grupy Inicjatywnej, w której działania zaangażowało się ponad czterdzieści organizacji młodzieżowych i zrzeszających młodzież - od małych lokalnych stowarzyszeń po największe, zrzeszające dziesiątki tysięcy członków. W wyniku wielu spotkań i dyskusji wypracowano wspólne cele oraz strukturę, która ma umożliwić współpracę organizacji różnego typu.

Rada jest wspólnym reprezentantem tworzących ją organizacji w sprawach dotyczących potrzeb i postulatów młodzieży. Wśród celów, stawianych sobie przez organizacje tworzące PROM, są m.in. współtworzenie polityki młodzieżowej, upowszechnianie idei uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym, wspieranie współdziałania, wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy organizacjami młodzieżowymi, zrzeszającymi młodzież i działającymi na rzecz młodzieży, ułatwianie nawiązywania kontaktów pomiędzy polskimi organizacjami młodzieżowymi i zrzeszającymi młodzież, a partnerami zagranicą oraz wspieranie rozwoju polskich organizacji młodzieżowych i zrzeszających młodzież.

Członkostwo w Radzie jest otwarte dla organizacji, których co najmniej 2/3 członków ma nie więcej niż 35 lat. W ramach zespołu stałego w pracach PROM mogą uczestniczyć również młodzieżowe rady miast.

Proces tworzenie Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych wspierany był od początku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jednak organizacje społeczne miały pełną swobodę w kształtowaniu Rady, ponieważ ma ona być organizacją niezależną od struktur państwowych. Według MEN działania te są wyrazem zaangażowania resortu w tworzenie europejskich standardów dialogu społecznego.

Ze składem rady można zapoznać się tutaj.

Źródło: men.gov.pl

Czw., 7 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun