Najbardziej elektryzującą informacją przekazaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na posiedzeniu Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa w dniu 15 kwietnia było ujęcie w projekcie PROW na lata 2014-2020 środków przewidzianych na inwestycje wodno-kanalizacyjne w gminach i inwestycje drogowe w gminach i powiatach.
Ożywioną dyskusję wzbudził również projekt założeń do projektu ustawy – Prawo wodne. Osią sporu było diametralnie różne stanowisko korporacji reprezentujących gminy i Związku Powiatów Polskich, co do tego, kto powinien zająć się zadaniami dotyczącymi melioracji wodnych szczegółowych. Choć są to obiekty o charakterze typowo lokalnym (gminnym), Związek Gmin Wiejskich RP wsparty przez inne korporacje podjął próbę przerzucenia tego zadania powiatom – motywując to w szczególności takimi argumentami jak brak środków na odtworzenie melioracji, czy też potencjalnymi konfliktami społecznymi na tym tle. Trudno więc się dziwić, że przedstawiciele powiatów uznali to za próbę podrzucenia „kukułczego jaja”. Temat będzie przedmiotem dalszych dyskusji.
Wbrew przypuszczeniom dyskusja nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych nie odbyła się. Okazało się bowiem, że przedstawiciel Rządowego Centrum Legislacji nie uznał za stosowne przyjąć zaproszenia na posiedzenie Zespołu. Oznacza to, że spotkanie będzie musiało być zorganizowane odrębnie – w trybie roboczym.
Zespół zaopiniował natomiast projekty rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy technicznej w ramach PROW na lata 2007-2013 i zmieniającego rozporządzenie w sprawie podziału środków PROW na lata 2007-2013.