Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pozwolenie na budowę przy wadliwej wuzetce

Pozwolenie na budowę przy wadliwej wuzetce fotolia.pl

Co ma zrobić starosta jako organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę, jeżeli wątpliwości budzi prawidłowość wydania decyzji o warunkach zabudowy?

Odpowiedź:  Organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę jest związany treścią decyzji o warunkach zabudowy. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 97 § 1 pkt 4 KPA, organ administracji publicznej zawiesza postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Pytanie, czy sprawę ewentualnej nieważności decyzji o warunkach zabudowy można traktować  jako zagadnienie wstępne. Orzecznictwo pokazuje, że tak. W uzasadnieniu do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 lutego 2008 r. II OSK 81/07 wskazano, że rozstrzygnięcie kwestii ważności decyzji ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji, polegającej na budowie opisanego wyżej budynku gospodarczego, stanowi zagadnienie wstępne w rozumieniu art. 97 § 1 pkt 4 kpa, od którego rozstrzygnięcia zależy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji w przedmiocie pozwolenia na budowę tego budynku. Zauważyć należy, iż w sytuacji, gdy w sprawie wydana została decyzja ustalająca warunki zabudowy, organ właściwy do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę nie ma prawa uchylić się od zastosowania tej decyzji, nawet jeśli uważa ją za wadliwą. Nie ma też kompetencji do wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia jej nieważności. W konsekwencji, w sytuacji, gdy uznaje ją za nieprawidłową, powinien zawiadomić organ właściwy do stwierdzenia nieważności tej decyzji o dostrzeżonej wadliwości, zawieszając jednocześnie postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę do czasu podjęcia przez ten organ rozstrzygnięcia w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji o warunkach zabudowy.

Podobną tezę wysunął Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu do wyroku  z 18 marca 2011 r. II OSK 499/10 wskazujące, że pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie temu, kto złożył wniosek w tej sprawie w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Podstawa do zawieszenia postępowania o pozwolenie na budowę na mocy art. 97 § 1 pkt 4 kpa może zaistnieć, jeżeli w toku tego postępowania pojawi się kwestia procesowa, której rozstrzygnięcie przesądzać będzie o ważności decyzji o warunkach zabudowy w dacie złożenia wniosku o pozwolenie na budowę (przykładowo, jeżeli zostanie wszczęte postępowanie o stwierdzenie nieważności decyzji o warunkach zabudowy, albo postępowanie, którego ostateczny wynik przesądzi o tym, czy decyzja o warunkach zabudowy była ostateczna w dacie złożenia wniosku o pozwolenie na budowę).  

Oba orzeczenia dostępne są na stronie http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query

Czw., 13 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Bernadeta Skóbel