Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem
×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów kompetentny oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Konferencja inaugurująca kolejny projekt ZPP, którego celem jest podnoszenia jakości usług publicznych w polskich samorządach

Konferencja inaugurująca kolejny projekt ZPP, którego celem jest podnoszenia jakości usług publicznych w polskich samorządach fotolia.pl

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów kompetentny oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

W minionym tygodniu odbyła się konferencja inaugurująca projekt Kompetentny urząd, zadowoleni mieszkańcy - integracja działań JST dla poprawienia dostępności, jakości i efektywności świadczenia lokalnych usług publicznych. Projekt realizowany jest na obszarze dwóch powiatów: gorlickiego (Małopolska) i zawierciańskiego (Śląsk), a skierowany łącznie do 12 jednostek samorządu terytorialnego (2 powiatowych i 10 gminnych). Całość finansowana ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna powinna zakończyć się w grudniu bieżącego roku.

Celem projektu jest przygotowanie biorących w nim udział samorządów do integrowania świadczenia usług dla mieszkańców w sektorach: oświaty, ochrony zdrowia oraz dróg i lokalnego transportu publicznego - na obszarze każdego z powiatów, traktowanych tutaj jako obszar funkcjonalny.

Impulsem do przygotowania projektu było przekonanie, iż w zarządzaniu usługami publicznymi nadchodzi nowa era. Bieżąca współpraca administracji sąsiednich gmin i samorządu powiatowego oraz integrowanie zarządzania usługami publicznymi staje się już nie tyle sposobem zarządzania stosowanym sporadycznie w razie zaistniałej potrzeby, co koniecznością. Takie podejście wymuszane jest z jednej strony ograniczanymi wciąż możliwościami finansowymi samorządów, a z drugiej koniecznością zwiększenia efektywności działania samorządu, jak i podnoszenia jakości usług publicznych, jako sposobu budowania przewagi konkurencyjnej samorządów. Powstają kolejne inicjatywy ustawodawcze w tym zakresie, a zasada współpracy wielopoziomowej stała się jedną z podstawowych zasad najbliższego okresu polityki spójności, czyli mówiąc krótko - jest jedną najważniejszych, które rządzić będą dystrybucją pieniędzy w obecnym okresie programowania.

Dwudniowe spotkanie włodarzy gmin i powiatów oraz kluczowych pracowników samorządowych, w obszarach objętych projektem, było okazją do zapoznania się z wyzwaniami jakie stawia nowy paradygmat Europejskiej Polityki Spójności na lata 2014-2020 przed polskimi samorządami, w szczególności w zakresie zarządzania usługami publicznymi w zakresie zdrowia, oświaty i transportu. Po kilku wykładach wprowadzających dotyczących m.in. regionalnych polityk w trzech ww. zakresach w nowym okresie programowania, a także eksperckich diagnozach problemów i potrzeb dotyczących podejmowania współpracy w zakresie zarządzania na obszarach przekraczających granice jednej gminy, a także roli partnerstwa w zarzadzaniu drogami, zdrowiem i oświatą, przyszedł czas na dyskusje samorządowców z obu województw i dzielenie się zarówno swoimi problemami, jak i sprawdzonymi rozwiązaniami, które pozwalają usprawniać procesy zarządzania w trzech opisywanych wcześniej obszarach usług publicznych.

To właśnie ten aspekt – wzajemnego uczenia się, ale także poszukiwania wspólnych sposobów rozwiązywania problemów oraz łączenia wysiłków w celu poprawy jakości świadczonych usług publicznych w samorządach będzie kluczowym elementem tego projektu. Zaś zwieńczeniem tych działań będzie wypracowanie wspólnego modelu formalno-organizacyjnego usprawniania świadczenia usług publicznych w każdej z trzech dziedzin, a także dla każdego z powiatów opracowanie zintegrowanych planów (strategie, polityki) w obszarze zdrowia, oświaty i transportu.

Z kolei w trakcie trwania całego projektu wykorzystywana i testowana będzie elektroniczna platforma do przeprowadzania konsultacji społecznych, tak aby wszyscy zainteresowani mieszkańcy obu powiatów na bieżąco mogli śledzić i komentować postęp prac nad opracowaniem wspólnych polityk.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie projektu http://www.kompetentny.zpp.pl/

Autorzy: Monika Karlińska-Nawara, Grzegorz Godziek


 {gallery}kompetentny{/gallery}

Pt., 7 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: