Rady powiatów pleszewskiego i wolsztyńskiego przyjęły stanowiska, w których odnosząc się do rządowych propozycji zmian w Prawie Budowlanym, apelują o pozostawienie obecnych Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego w niezmieniononej lokalizacji.
W propozycjach rządowych planuje się zastąpienie PINB-ów Okręgowymi Inspektoratami Nadzoru Budowlanego zlokalizowanymi jedynie w byłych miastach wojewódzkich.
Zdaniem samorządowców nowelizacja ta poza likwidacją dużej części inspektoratów powiatowych spowoduje także centralizację pracy Nadzoru Budowlanego w dużych okręgach, których zasięg kompetencyjny będziej obejmował rozległy obszar, co w konsekwencji uniemożliwi skuteczne wypełnianie zadań ustawotych tej służby w terenie. Ponadto, zdaniem samorządowców, znacznie utrudni to dostęp mieszkańców do tych służb.
"Uważamy propozycje rządowe za chybione, ponieważ ich naturalną konsekwencją będzie spadek aktywności inspekcji budowlanej i rezygnacja ze stałego nadzoru nad inwestycjami i obiektami budowlanymi w wielu miejscowościach, zwłasza położonych na peryferiach okręgów. Wycofanie INB z powiatów stworzy realne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia w sektorze budowlanym. Budzi do nasze poważne zaniepokojenie" - czytamy w stanowisku Rady Powiatu Pleszewskiego.
Protestom wtórują Radni Powiatu Wolsztyńskiego, który w swoim stanowisku podnoszą, iż: "Obecnie organy nadzoru budowlanego stopnia podstawowego związane są terytorialnie i strukturalnie z powiatami. Takie rozwiązanie jest korzystne dla mieszkańców powiatu, jak też dla struktur administracyjnych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa na terenie danego powiatu. Ponadto jego zespolenie ze starostą powiatu i powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami ułatwia bezzwłoczne zabezpieczenie obiektu budowlanego, czy też miejsca katastrofy budowlanej przed dalszymi zagrożeniami. Ogromne znaczenie ma uczestnictwo pracowników powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego w strukturach powiatowych zespołów reagowania kryzysowego".
Samorządowcy podnoszą także fakt, że za utrzymaniem obecnej struktury i siedzib PINB przemawia terenowy charakter pracy inspektorów, lepsza znajomość terenu i lokalizacji obiektów budowlanych oraz konieczność podejmowania decyzji na miejscu.
Puentując podkreślają, że przeniesienie inspektoratów powiatowych nadzoru budowlanego do stolic dawnych województw jest nieporozumieniem i oznacza powrót do starego podziału administracyjnego kraju, a planowane zmiany nie przyniosą Państwu Polskiemu żadnych oszczędności finansowych. Dodają przy tym, że jedynie spowodują one wydłużenie dojazdu i czasu pracy inspektorów w powiatach pozbawionych PINB i realnie podniosą ogólne koszty funkcjonowania nadzoru budowlanego.