W kwestii zawierania porozumień przez jednostki samorządu terytorialnego, ustalenia wymaga, czy w drodze porozumienia mogą być przekazywane zadania, wykonywane już w trybie porozumienia, uprzednio zawartego z inną jednostką samorządu terytorialnego.
W tym zakresie poglądy doktryny są zróżnicowane. Z jednej strony uznaje się, że przedmiotem porozumienia, nie mogą być zadania zlecone, nabyte w drodze porozumienia zawartego z inną jednostką samorządu terytorialnego (K. Bandarzewski [w]:Komentarz do ustawy o samorządzie powiatowym, s. 94 i 457). Z drugiej jednak strony uważa się, że przedmiotem porozumień zawieranych z udziałem jednostek samorządu terytorialnego mogą być także zadania, powierzone przez inne jednostki samorządu terytorialnego (L. Wengler, Porozumienie komunalne zawierane między województwami, s. 619).
Jednakże jak się wydaje, przekazanie zadania otrzymanego w drodze porozumienia, innej jednostce, na podstawie kolejnego zawartego porozumienia, nie jest zasadne. Zastrzeżenie to odnosi się zarówno do zadania otrzymanego w drodze porozumienia z innymi jednostkami samorządu terytorialnego jak i z organami administracji rządowej.
Przekazanie (powierzenie prowadzenia ) zadania publicznego nie jest równoznaczne z przyznaniem upoważnienia do dalszego rozporządzania tym zadaniem (K. Bandarzewski [w]: Komentarz do ustawy o samorządzie województwa, s. 87).