Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Formy współpracy JST w Polsce. Ogłaszanie porozumień w wojewódzkim dzienniku urzędowym

Formy współpracy JST w Polsce. Ogłaszanie porozumień w wojewódzkim dzienniku urzędowym fotolia.pl

Stosowanie do postanowień art. 5 ust. 3 ustawy o samorządzie powiatowym porozumienia zawierane przez powiat z organami administracji rządowej w sprawie wykonywania zadań publicznych z zakresu administracji rządowej oraz porozumienia zawierane przez powiat w sprawie powierzenia prowadzenia zadań publicznych z jednostkami lokalnego samorządu terytorialnego, a także z województwem, na którego obszarze znajduje się terytorium powiatu, podlegają ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Podobnie stanowi art. 8 ust 4 ustawy o samorządzie województwa, wskazując że, porozumienia zawierane przez województwo z innymi województwami oraz jednostkami lokalnego samorządu terytorialnego z obszaru województwa porozumienia w sprawie powierzenia prowadzenia zadań publicznych podlegają ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Podstawę prawą do ogłaszania w wojewódzkim dzienniku urzędowym porozumień w sprawie wykonywania zadań publicznych zawartych między jednostkami samorządu terytorialnego oraz między jednostkami samorządu terytorialnego i organami administracji rządowej zawiera art. 13 pkt 6) ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.

Ustawodawca nie określa jednak który organ jest właściwy do dokonania publikacji w razie zawarcia porozumienia z udziałem jednostek leżących na obszarze różnych województw. Co prawda w art. 99 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym wskazał, że w sprawach związków i porozumień międzygminnych, wykraczających poza granice województwa, organy nadzorcze działają w zakresie swojej właściwości miejscowej i za pośrednictwem organów nadzorczych właściwych ze względu na siedzibę władz związku lub porozumienia, chyba że statut związku lub porozumienie przekazuje uprawnienia nadzorcze Prezesowi Rady Ministrów. Jednakże w piśmiennictwie proponuje się, aby porozumienia wykraczające poza granice województw były publikowane w wojewódzkich dziennikach urzędowych każdego z województw, z którego obszaru pochodzą jednostki zawierające porozumienie (K. Bandarzewski [w]: Komentarz do ustawy o samorządzie powiatowym, pod red. P. Chmielnickiego, Warszawa 2005, s. 456-457).

Pon., 23 Gr. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka