Po zakończeniu konsultacji społecznych tez Kodeksu urbanistyczno-budowlanego które trwały od 4 października do 14 listopada 2013 r., Komisja Kodyfikacyjna przystąpiła do prac nad projektem Kodeksu.
Rozpoczęto od omówienia projektu przepisów Działu I Kodeks urbanistyczno – budowlanego. Projekt tego Działu zawiera 16 artykułów czyli jest podzielony na mniejszą ilość jednostek redakcyjnych niż tezy, co związane jest z faktem, że podczas sporządzania projektu tez Komisja nie była związana zasadami techniki prawodawczej.
Rozdział 1 projektu Kodeksu będzie obejmował cel i przedmiot regulacji (art. 1 określi zakres regulacji natomiast art. 2 wskaże wyłączenia stosowania Kodeksu) a także katalog definicji pojęć, który rozszerzony zostanie o pojęcia: „proces inwestycyjno - budowlany" oraz „Kodeks" (w tezach niniejsze zagadnienia stanowiły dwa odrębne rozdziały).
Rozdział II zatytułowany zostanie „Zasady ogólne" i odpowiadał będzie rozdziałowi trzeciemu tez Kodeksu. Ponadto zostaną w nim zawarte w art. 4 wartości wysoko cenione z poszanowaniem których należy realizować proces inwestycyjno – budowlany.
Zaproponowano także rezygnację z rozdziału 4, 5 i 6 zawartych w tezach Kodeksu, a dotyczących wartości wysoko cenionych, społecznej kontroli procesu inwestycyjno – budowlanego oraz wymogów ekonomicznych procesu inwestycyjnego. Fakt ten spotkał się jednak z krytyką jednego z członków Komisji, który uznał takie rozwiązanie za niemożliwe do przyjęcia, gdyż rozdziały te były efektem rocznych prac Komisji i stanowią istotną część koncepcji Kodeksu.
Artykuły projektu Kodeksu w następujący sposób skompensują regulacje zawarte w tezach:
- art. 6 obejmie regulacje tezy 9 (gospodarowanie przestrzenią następuje na podstawie o w granicach ustaw oraz aktów planowania przestrzennego) oraz 10 (ustawy i akty planowania przestrzennego określają status prawno-przestrzenny nieruchomości)
- art. 9 kompensuje tezę 16 (plan miejscowy) oraz 19 (kodeks określa inwestycje których lokalizację ustala się wyłącznie na podstawie planu miejscowego)
- art. 10 tezę 23 (tytuł prawny do terenu na którym realizowana będzie inwestycja) oraz 24 (zgoda budowlana)
- art. 11 tezę 54 (negocjacje z uczestnikami procesu inwestycyjno - budowlanego)
- art. 12 tezę 34 (ochrona interesu prawnego w związku z realizacją inwestycji)
- art. 13 tezę 45 (roszczenia odszkodowawcze właściciela nieruchomości objętej aktem prawa powszechnie obowiązującego wprowadzającym ograniczenia w jej przeznaczeniu lub zabudowie).
Szereg tez zostanie przeniesiony do innych działów (np. tezy 12 – 15 - dotyczące udziału gminy w polityce przestrzennej do Działu II, czy teza 20 –dotycząca terenów niezabudowanych do Działu III).
Po wymianie spostrzeżeń i uwag do projektu działu I Kodeksu, Komisja podjęła następujące ustalenia:
- Systematyka rozdziałów działu I pozostanie w brzmieniu zaproponowanym w tezach. Projekt w tym zakresie zostanie poprawiony. Uwzględnienia wymagają kwestie dotyczące kontroli społecznej nad procesem inwestycyjno – budowlanym, przy czym przepisom zostanie nadana forma bardziej normatywna niż w tezach.
- W pracach nad tekstem aktu prawnego co do zasady nie jest dopuszczalne odchodzenie od przyjętych tez. Nie można jednak wykluczyć zmian w niewielkim zakresie, bądź w wyjątkowych przypadkach – odstąpienie od przyjętych generalnych rozwiązań. To ostatnie wzmaga jednak szczególnego uzasadnienia i podjęcia decyzji przez Komisję. Autorzy prezentujący projekty kolejnych będą sygnalizować pominiecie bądź przeniesienie tez w Kodeksie aktu prawnego.
- Dokonany zostanie przegląd zasad ogólnych zawartych w projekcie Działu I, niektóre z zasad przeniesione zostaną do części szczególnej, większość zaś pozostanie w Dziale I Kodeksu.
Zyczymy Komisji Kodyfikacyjnej owocnych prac nad projektem Kodeksu, w myśl powiedzenia "Gratulujemy wyjścia z ziemi i niech się mury pną do góry".