Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Formy współpracy JST w Polsce. Zasięg terytorialny porozumień

Formy współpracy JST w Polsce. Zasięg terytorialny porozumień fotolia.pl

Ani ustawa o samorządzie gminnym, ani ustawa o samorządzie powiatowym, nie wprowadzają ograniczeń  w zakresie położenia gmin i powiatów pragnących utworzyć porozumienie lub do niego przystąpić. Są od tych reguł pewne wyjątki.

Nie ma ograniczeń, aby porozumienia zawierały jednostki samorządu terytorialnego (gminy i powiaty) leżące na obszarze różnych województw. Nie zastrzeżono także, iż gmina może zawierać porozumienia tylko z tym powiatem na którego obszarze się znajduje. Gmina może więc zawierać porozumienia z powiatem leżącym na terytorium innego województwa. Podobnie powiat może zawierać porozumienia z powiatem należącym do innego województwa.

Ustawodawca nie wprowadził także wymogu, aby jednostki samorządu lokalnego, które pragną zawrzeć porozumienie, geograficznie ze sobą sąsiadowały.

Współpracujące ze sobą jednostki mogą więc – a nie muszą – sąsiadować ze sobą.

Ograniczenia terytorialne w odniesieniu do porozumień zawiera natomiast ustawa o samorządzie województwa. Wskazuje ona, że w przypadku zawierania porozumień województwa z jednostkami samorządu lokalnego, jednostki te muszą znajdować się na obszarze tego województwa.

Oznacza to, że:

  1. województwo może zawierać porozumienia w sprawie powierzenia prowadzenia zadań publicznych z gminami z obszaru województwa (art. 8 ust. 2 ustawy o samorządzie województwa)
  2. województwo może zawierać porozumienia w sprawie powierzenia prowadzenia zadań publicznych z powiatami z obszaru województwa (art. 8 ust. 2 ustawy o samorządzie województwa)
  3. powiat może zawierać porozumienia w sprawie powierzenia prowadzenia zadań publicznych z województwem, na którego obszarze znajduje się terytorium powiatu (art. 5 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym).

Jednakże w innych ustawach dokonano zawężenia możliwości zawierania porozumień przez jednostki samorządu lokalnego. Należy w tym miejscu wymienić chociażby:

  1. Ustawę o strażach gminnych która w art. 3 ust. 1 stanowi, że gminy sąsiadujące na obszarze jednego województwa mogą zawrzeć (...)porozumienie o utworzeniu wspólnej straży.
  2. Ustawę o transporcie lokalnym która daje możliwość udzielania licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego na określony pojazd i obszar obejmujący gminy sąsiadujące - po uprzednim zawarciu przez nie porozumienia (art. 6 ust. 4 pkt 2) ustawy)
Pt., 29 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka