Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NIK o samorządach (cz.18) Wyłączania gruntów z produkcji rolniczej i jego skutków dla ewidencji podatkowej w gminach

NIK o samorządach (cz.18) Wyłączania gruntów z produkcji rolniczej i jego skutków dla ewidencji podatkowej w gminach fotolia.pl

Brak współpracy między poszczególnymi komórkami organizacyjnymi starostwa powiatowego działającymi w imieniu tego samego organu przy wydawaniu decyzji o zezwoleniu na wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej i decyzji o pozwoleniu na budowę oraz dowolność działania urzędników w tym zakresie może powodować zachowania o charakterze korupcyjnym – stwierdził NIK po przeprowadzeniu kontroli.

Wyłączania gruntów z produkcji rolniczej i jego skutków dla ewidencji podatkowej w gminach. 

Jak informuje NIK, badane jednostki wykształciły zróżnicowane sposoby postępowania w kontrolowanym obszarze, częściowo pod wpływem wniosków i uwag po kontroli. Ustalenia wskazują jednak, że stosowane w urzędach praktyki, zwłaszcza w tych kontrolowanych po raz pierwszy, nie pozwalały na efektywną ochronę gruntów rolnych.

W toku kontroli ujawniono przypadki wyłączenia gruntu z produkcji rolniczej bez zezwolenia, zarówno poprzez przekroczenie obszaru określonego w uzyskanej decyzji, jak i w ogóle bez takiej decyzji. Starostowie, z nielicznymi wyjątkami, nie stosowali w tych przypadkach sankcji w postaci dodatkowych należności na zasadach określonych w art. 28 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Badane decyzje zezwalające na wyłączenie gruntu z produkcji rolniczej spełniały formalne wymagania określone w kodeksie postępowania administracyjnego. Niemniej jednak wciąż w niezadowalającym stopniu kontrolowane organy informowały strony o okolicznościach faktycznych i prawnych mogących mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków w postępowaniu. Konsekwencją tego był brak świadomości inwestorów o ciążących na nich obowiązkach.

Stwierdzono, że 35 proc. organów nie zamieszczało w decyzjach informacji o obowiązku zgłaszania wszelkich zmian na gruncie, podlegających ewidencji gruntów i budynków, zaś 47 proc. z nich nie informowało o zagrożeniu sankcją za niewykonanie tego obowiązku.

Źródło: "Sprawozdaniu z działalności NIK w 2012 roku", NIK, 2013

Wt., 26 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka