Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Uzupełnianie dokumentów przy stosowaniu procedury Pzp

Uzupełnianie dokumentów przy stosowaniu procedury Pzp fotolia.pl

Publikujemy interesujący wyrok KIO (nr 1393/13 z dnia 26 czerwca 2013 r.) dotczyący uzupełnianie dokumentów podczas stosowania trybu Pzp.

„Na wstępie wskazać należy, że termin, który zamawiający może wyznaczyć dla uzupełniania dokumentów i oświadczeń w trybie art. 26 ust. 3 Pzp, nie został przez ustawodawcę doprecyzowany. Każdorazowo to zamawiający korzystając z instytucji wezwania do uzupełnienia określa jego długość. Niewątpliwie jednak winien to być termin umożliwiający wykonawcom realne uzupełnienie żądanych przez zamawiającego dokumentów i oświadczeń. Biorąc pod uwagę powyższe podkreślić należy, że zamawiający obowiązany jest również kierować się zasadą szybkości postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zatem nie może dostosowywać terminów na uzupełnienie dokumentów do potrzeb konkretnego wykonawcy, gdyż naruszałoby to zasadę równego traktowania wykonawców – art. 7 ust. 1 Pzp.

(...) Odnosząc się zaś do stanowiska odwołującego opierającego się tym, że termin określony w wezwaniu przypadał w trakcie tzw. „długiego weekendu", Izba uznała zgłoszoną argumentacje za chybioną. Izba wskazuje, że podmioty takie jak K., działające na rynku dostaw określonych materiałów, należy uznać za profesjonalistów. Tym samym odwołujący jako uczestnik postępowania o udzielenie zamówienia winien był przewidzieć, że również w trakcie trwania, jak to określono tzw. „długiego weekendu", może wystąpić konieczność uzupełnienia dokumentów lub udzielenia wyjaśnień w ramach omawianego postępowania, a zatem nie na nikim innym, a właśnie na odwołującym spoczywał ciężar zapewnienia niezakłóconej pracy w spółce, a także zorganizowanie pracy w ten sposób, aby umożliwić wywiązanie się spółce z wszelkich obowiązków związanych z przedmiotowym postępowaniem.

Za niedopuszczalne należy uznać obarczanie zamawiającego zaniedbaniami odwołującego, które są związane z organizacją pracy w spółce, która nie zapewniła - w czasie przebywania Pana K.J. oraz poszczególnych osób uprawnionych do składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w imieniu spółki na urlopach wypoczynkowych - przekazania informacji kierowanych ze strony zamawiającego do K."

Pełny tekst orzeczenia dostępny jest TUTAJ.

Źródło: Informator UZP, wrzesień 2013

Pt., 1 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka