Sejm znowelizował ustawę o dostępie do informacji publicznej. Podstawowym celem zmian jest określenie sposobu uruchomienia i prowadzenia Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP). Za zmianami głosowało 294 posłów, 131 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.
Obecna nowela przewiduje możliwość skorzystania z już istniejących, autonomicznych repozytoriów zawierających informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
Nowelizacja ustawy nakłada na ministra administracji i cyfryzacji, który tworzy stronę główną Biuletynu Informacji Publicznej, obowiązek zapewnienia dostępu do informacji publicznych i możliwości przeszukiwania ich w Scentralizowanym Systemie Dostępu do Informacji Publicznej (SSDIP) z pozycji strony głównej BIP. Istotnym udogodnieniem ma być także możliwość dostępu ze strony głównej BIP do Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej. Jak się wydaje powinno to umożliwić szybkie odnalezienie poszukiwanych informacji oraz łatwe przekierowanie do centralnego repozytorium.
Stworzenie repozytorium przewidziano w uchwalonej w 2011 r. nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, autorstwa ówczesnego MSWiA. Do informacji, które powinny znaleźć się w tym zbiorze, resort zaliczał w szczególności: dane geograficzne, demograficzne, wyniki wyborów, dane o produkcji i zużyciu energii, informacje budżetowe i podatkowe, dotyczące działalności gospodarczej, ochrony i zanieczyszczenia środowiska, zdrowotne, prawne oraz edukacyjne. Ci, którzy chcieli wykorzystać tego typu dane dla własnych celów, mieli je znaleźć w jednym centralnym zasobie.
Uruchomienie CRIP jest planowane na rok 2014.
źródło: m.one.pl