Miesiąc po wejściu w życie nowych regulacji NFOŚiGW informuje, że umowy z firmami, które odbiorą odpady od właścicieli nieruchomości, podpisało 80 % samorządów. Tylko 20 samorządów (w skali całego kraju!) nie przeprowadziło postępowań przetargowych na odbiór śmieci.
Na czym polega sama zmiana?
Przypominamy - dotychczasową dowolność w zakresie zawierania umów na odbiór odpadów pomiędzy mieszkańcami a firmami wywozowymi zastąpiła uporządkowana regulacja. Mieszkańcy nie będą już, tak jak dotąd, podpisywać indywidualnie umów na wywóz odpadów, zrobi to za nich Gmina, wyłaniająca w ramach przetargu nieograniczonego firmę odbierająca odpady, i to Gmina ustala zasady ich odbioru. Opłata są uiszczana przez mieszkańców wprost na rzecz Gminy.
Głównym celem Ustawy "odpadowej" ma być doprowadzenie do zwiększenia poziomu odzysku surowców wtórnych i zapewnienie objęcia systemem wszystkich mieszkańców, a także zoptymalizowanie logistyki odbioru odpadów.
Jak podaje NFOŚiGW w poprzednim systemie nawetj 1/4 gospodarstw domowych nie zawarło takich umów, wiele z nich ma umowy zawarte na wywóz mniejszej ilości odpadów niż rzeczywiście produkuje. Skutki? Zaśmiecone lasy, czy odpady spalane w piecach domowych. Zmiana ma być więc korzystna - Rozpoczynamy budowę systemu odbioru odpadów i odbioru surowców wtórnych. Już teraz mamy w Polsce firmy, które na podstawie surowców wtórnych np. plastików wytwarzają paliwa alternatywne - jak podkreślił Minister Środowiska, Marcin Korolec.
Portal „Rewolucja w śmieciach"
NFOŚiGW, wdrażając jeden z projektów związanych z gospodarką odpadami, przygotował i udostępnia portal informacyjno-szkoleniowy Rewolucja w śmieciach, który jest obszerną bazą wiedzy na temat gospodarki odpadowej, wdrożeń i rozliczania nowego systemu gospodarki odpadami, a także dobrych praktyk z Polski i zagranicy. Zawiera unikalne, zebrane w jednym miejscu zestawienie przetargów na odbiór odpadów przeprowadzonych w samorządach. Na portalu można też znaleźć wykaz publikacji eksperckich dotyczących gospodarki odpadami, szkoleń oraz konferencji z tej tematyki. Zdaniem NFOŚiGW, jest to doskonałe źródło wiedzy nie tylko dla uczestników projektu czy pozostałych samorządów, ale i wszystkich zainteresowanych tematyką gospodarowania odpadami według nowych zasad.
Źródło: NFOŚiGW