Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP walczy o przedłużenie programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania"

ZPP walczy o przedłużenie programu fotolia.pl

W dniu 29 grudnia 2005 r. przyjęta została przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustawa o ustanowieniu programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania".

Program ten ma na celu wsparcie gmin w wypełnianiu zadań własnych o charakterze obowiązkowym w zakresie dożywiania dzieci oraz zapewnienia posiłku osobom jego pozbawionym ze szczególnym uwzględnieniem osób z terenów objętych wysokim poziomem bezrobocia i ze środowisk wiejskich. ponadto program zakłada długofalowe działanie w zakresie poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży poprzez ograniczenie zjawiska niedożywienia, upowszechnianie zdrowego stylu żywienia, poprawę poziomu życia osób i rodzin o niskich dochodach oraz rozwoju w gminach bazy żywieniowej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

Już w latach wcześniejszych podejmowano inicjatywy zmierzające do rozwiązania problemu niedożywienia dzieci i młodzieży. Główną ich wadą był fakt, że środki przyznawane na ich realizację były zawsze pomocą jednoroczną, bez gwarancji jej kontynuacji.

Dlatego też w roku 2005 Rząd uznając kontynuowania pomocy państwa dla gmin w zakresie dożywiania, za sprawę najwyższej wagi, przyjął zasadę gwarancji stałego dofinansowania tego zadania z budżetu państwa, w określonym przedziale czasowym. Stało się to możliwe dzięki nowelizacji ustawy o finansach publicznych w zakresie możliwości realizowania programów wieloletnich w obszarze pomocy społecznej.

W wersji pierwotnej program miał obowiązywać do 2009 r. Jednakże 19 listopada 2009 r. Sejm nowelizował ustawą o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych, artykuł 17 ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania". Rozwiązanie to przedłużyło okres działania programu wieloletniego do roku 2013.

Łączny koszt realizacji programu wieloletniego w latach 2006-2013 r. szacowany był na kwotę 6 miliardów zł.

Obecnie Rząd stoi przed decyzją: co dalej w kwestii dożywiania, skoro program wieloletni dobiega końca?

Może jednak to nie musi być koniec.

Pomimo iż pojawiają się coraz to nowe wątpliwości m.in. jak dożywiać dzieci w weekendy, ferie, wakacje, oraz wyzwania jak żywienie w szkołach ponadpodstawowych (wstydliwe ze względu na stosunek otoczenia do dzieci i młodzieży korzystających z tego typu pomocy) warto jednak zastanowić się, czy celowym jest kończyć coś co jest dobre i sprawdzone.

Modyfikacja dostosowująca program do obecnych realiów może okazać się rozwiązaniem zdecydowanie korzystniejszym.

Związek Powiatów Polskich skierował do Prezesa Rady Ministrów petycję p przedłużenie okresu obowiązywania programu wieloletniego „Pomoc państwa w zakresie dożywiania".

Wt., 23 Lp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka