Na obszarze autonomicznym Walencji działają dwa formalnie zarejestrowane sektorowe organizacje metropolitalne – Metropolitalna Agencja Utylizacji Odpadów (obejmująca swoim zasięgiem 45 gmin) oraz Metropolitalna Agencja Usług Wodociągowych (obejmująca swoim zasięgiem 51 gmin). Obie zostały zarejestrowane w 2002 r.
Agencje zostały utworzone na podstawie prawa 2/2001 z 11 maja 2001 r. o utworzeniu i zarzadzaniu obszarami metropolitalnymi, przyjętego przez władze obszaru autonomicznego Walencji, na podstawie upoważnienia zawartego w ustawie o ustroju lokalnym.
Poniżej szerzej opiszemy zasady funkcjonowania agencji zajmującą się wodociągami.
Najwyższą władzę w agencji stanowi zgromadzenie, w skład którego wchodzą przedstawiciele poszczególnych rad gmin, na obszarze których agencja świadczy swoje usługi. Z uwagi na różnice w liczbie mieszkańców poszczególnych gmin, w zgromadzeniu stosuje się metodę głosów ważonych. Każdemu reprezentantowi przysługuje 1 głos + 1 głos na każde 10 tys. mieszkańców danej gminy. Jeżeli dana gmina ma mniej niż 10 tys. mieszkańców jej reprezentantowi przysługuje 1 głos. Niezależnie od reprezentowania swoich gmin, reprezentanci w Zgromadzeniu mogą tworzyć kluby polityczne (obecnie wyodrębniło się pięć takich grup).
Prezydent jest jednoosobowym organem zarządzającym wybieranym przez Zgromadzenie spośród jego członków. Prezydenta, na wypadek nieobecności, choroby lub innych okoliczności uniemożliwiających sprawowanie funkcji zastępuję Wiceprezydenci. Funkcjonuje również 9-osobowy zarząd, jako organ pomocniczy Prezydenta.
Kolejnym organem jest komisja informacji, skarbu i rachunków.
Agencja jako organizacja metropolitalna, w ramach posiadanej autonomii, jest uprawniona do stanowienia aktów prawnych obowiązujących na obszarze działania (przykład: zarządzenia w sprawie dostarczania wody pitnej na obszarze metropolitalnym).
Źródło: http://www.emshi.gob.es/, http://ssweb.mpt.es/;