Zamiast podkradać turystów, lepiej ich wzajemnie sobie podsyłać – do takiego wniosku doszli samorządowcy z północno-wschodniej Polski i założyli stowarzyszenie, które nad rywalizację przedkłada współpracę.
Stowarzyszenie EGO Kraina Bociana funkcjonuje już osiem lat. Początkowo zrzeszało trzy powiaty z warmińsko-mazurskiego – ełcki, olecki i gołdapski. Trzy lata temu przekroczyło granice województwa i rozrosło się o kolejne dwa samorządy – suwalski i augustowski.
W ten sposób powstała dodatkowa platforma współpracy – EGO SA. W obu przypadkach celem jest wspólne działanie na rzecz rozwoju subregionu pod względem turystycznym i gospodarczym.
Nie ogranicza się to tylko i wyłącznie do wymiany doświadczeń, organizacji konferencji i spotkań. Duży może więcej, jest lepiej słyszalny i ma większe szanse na pozyskanie pieniędzy z Unii Europejskiej. Osobno, głos małych miast z obrzeży kraju, z których największe ma niespełna 70 tys. mieszkańców, gubi się w kakofonii potrzeb większych miejscowości.
- Chcemy mówić jednym językiem w sprawach, które dotyczą gmin i powiatów w tej części kraju, po to, żeby nasz głos był silniejszy. I po to, by wspólnie zastanawiać się nad rozwiązywaniem problemów – wyjaśnia Tomasz Andrukiewicz, przewodniczący zarządu EGO SA., prezydent Ełku.
Samorządy tworzące EGO złożyły wniosek do konkursu w programie „Rozwój miast poprzez wzmocnienie kompetencji jednostek samorządu terytorialnego, dialog społeczny oraz współpracę z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego" finansowanym z funduszy norweskich.
Rezultatem tego projektu, oprócz strategii, będą wynikające z nich dokumentacje techniczne inwestycji przyczyniających się do rozwoju poszczególnych samorządów.
Źródło: tygodnik.onet.pl