Na tytułowe pytanie - zadane w ramach akcji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – doradcy podpowiadają" - odpowiedziała Dominika Nowosińska – doradca techniczny z Mott MacDonald. Odpowiedź tą cytujemy poniżej w całości.
Ekspert odpowiada: "Sektor publiczny zwraca uwagę na to, w jaki sposób dane przedsięwzięcie zrealizuje zadanie publiczne, które JST chce realizować z udziałem partnera PPP. W praktyce międzynarodowej do tego celu używa się modelu finansowo- ekonomicznego zwanego 'public sektor comparator'. Model ten analizuje koszty oraz podział ryzyk poniesionych przez strony przedsięwzięcia i porównuje z kosztami i ryzykiem ponoszonym w przypadku realizacji tego samego przedsięwzięcia w sposób tradycyjny.
Sektor prywatny szacuje wartość ryzyka, jakie będzie musiał na siebie wziąć i ocenia czy jest ono do zaakceptowania oraz kalkuluje swój zysk i prawdopodobieństwo osiągnięcia tego zysku.
Rzetelne i wiarygodne wyliczenia np. opłaty za dostępność, będące jedną z metod potwierdzenia atrakcyjności przedsięwzięcia są jednym z najistotniejszych wskaźników atrakcyjności przedsięwzięcia. Doradca techniczny jest tutaj przydatny do weryfikacji takich obliczeń w świetle warunków techniczno-ekonomicznych charakterystycznych dla indywidualnego projektu. Dobry zespół doradczy często daje inwestorom pewność, iż kalkulacje ryzyka, opłat, itp. zostały wykonane rzetelnie i w oparciu o dobrą praktykę, czyniąc inwestycję bardziej atrakcyjną."
Źródło: ppportal.pl