Nie do zaakceptowania, zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego jest stanowisko, że osoba (kandydat) jeszcze przed wyborami powinien rozpocząć działania zmierzające do sfinalizowania zbycia udziałów (dotyczy to także okresu od dnia ogłoszenia wyników wyborów do dnia złożenia ślubowania). Taki pogląd jest nie do pogodzenia z chronionym konstytucyjnie prawem wyborczym tak w jego aspekcie czynnym jak i biernym. Żaden przepis obowiązującego prawa nie nakłada bowiem na osoby kandydujące w wyborach obowiązku wyzbywania się składników majątkowych przed ogłoszeniem wyników wyborów, ani też do czynienia jakichkolwiek przygotowań w tym kierunku. Ustawodawca natomiast w demokratycznym państwie prawa (art. 2 Konstytucji) winien ustanowić takie rozwiązania prawne, aby umożliwić w rozsądnym czasie zaprzestanie przez osoby, które uzyskały mandat w wyniku wyborów, aktywności gospodarczej zakazanej funkcjonariuszom władzy publicznej (Wyrok z dnia 16 maja 2013 r., II OSK 834/13)
W przypadku radnych rady powiatu kwestię tą ustawodawca uregulował w art. 25b ustawy o samorządzie powiatowym. Zgodnie z ust. 2 tegoż przepisu jeżeli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził działalność gospodarczą (na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia powiatu, w którym radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności) jest obowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niewypełnienie obowiązku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
Natomiast w sytuacji, gdy radny posiada pakiet większy niż 10% udziałów lub akcji w spółkach handlowych z udziałem powiatowych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby, wówczas udziały lub akcje przewyższające pakiet 10%, powinny być zbyte przez radnego przed pierwszą sesją rady powiatu, a w razie niezbycia ich nie uczestniczą one przez okres sprawowania mandatu i 2 lat po jego wygaśnięciu w wykonywaniu przysługujących im uprawnień (prawa głosu, prawa do dywidendy, prawa do podziału majątku, prawa poboru).
Źródło: Orzecznictwo NSA