Wrocław znalazł się finale konkursu "City to City", ustanowionego w Barcelonie w celu promowania nowych, innowacyjnych rozwiązań, przyczyniających się do poprawy jakości życia w mieście. Do nagrody nominowane mogą być dobre praktyki inicjowane przez samorządy oraz osoby prywatne i organizacje.
Polskie miasto w finale City to City
Wśród 26 finalistów tegorocznej edycji konkursu znalazł się Wrocław. Jury wyróżniło projekt "Rewitalizacja Nadodrza". Kompleksowy plan rewitalizacji jednej z najbiedniejszych dzielnic Wrocławia prowadzony od 2009 r. obejmuje między innymi remont przeszło 100 przedwojennych budynków, modernizację szkół, założenie parku. W celu zintegrowania wszystkich aspektów rewitalizacji przygotowano Lokalny Program Rewitalizacji Wrocławia na lata 2005 – 2013. Obszar działań rewitalizacyjnych objął dawne Przedmieście Odrzańskie, urokliwy rejon miasta o unikatowej XIX-wiecznej zabudowie, z niepowtarzalnym klimatem, znajdujący się w odległości zaledwie 10 minut spaceru od wrocławskiego Rynku. Prowadzony na obszarze Nadodrza program doprowadził już do trwałej odnowy tkanki miejskiej, w dużej mierze dzięki unijnym dotacjom utworzone zostały przestrzenie publiczne. Program służyć ma również aktywizacji mieszkańców. Władze miasta zachęcają rzemieślników i artystów do zakładania pracowni na terenie dzielnicy (Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin). Wrocławski projekt został rekomendowany przez redaktor naczelną miesięcznika "Architektura-murator".
Glasgow - zwycięzca City to City 2013
W największym mieście Szkocji światowy kryzys ekonomiczny pogłębił problemy wynikające z trwającego od dziesięcioleci upadku przemysłu. W rezultacie opustoszało wiele działek i budynków, w tym liczne obiekty przemysłowe. Rada miejska Glasgow skutecznie promuje tymczasowe wykorzystywanie tych terenów przez lokalną społeczność. Program "Stalled Spaces". Jego istota jest zagospodarowywanie przez lokalna społeczność zdegradowych terenów poprzemysłowych w mieście. Program doprowadził do utworzenia 50 nowych przestrzeni publicznych. Poszczególne działki zostały wykorzystane na różne sposoby. Niektóre tereny przekształcono w publiczne ogrody, inne place stały się miejscem uprawiania sportów albo plenerowymi kinami. 15 ha nieużytków przekształconych w przestrzeń publiczną służy tysiącom mieszkańców miasta. Pomoc udzielana przez władze miejskie często miała charakter raczej techniczny niż finansowy. Na jeden projekt przypada mniej niż 3 tys. euro miejskiej dotacji.
W konkursie przyznano dwa wyróżnienia: dla Kapsztadu, RPA (projekt miejskich ogrodów warzywnych Abalimi Bezekhaya) oraz szwedzkiego Malmö (projekt Zielone dachy i gospodarowanie wodami opadowymi).
City to City
Konkurs orgzanowany jest przez działajaca w Barcelonie prywatna organizację profesjonalistów różnych dziedzin "Foment de les Arts Decoratives i del Disseny FAD". Jak dotąd odbyły się trzy edycje City to City: w latach 2008, 2011 i 2012. W roku 2012 do konkursu nadesłano 107 zgłoszeń. Nominacje nadsyłają wybrani przez FAD „zwiadowcy” („scouts”) - eksperci dysponujący wiedzą na temat danego kraju i dziedzin związanych z funkcjonowaniem miasta, m.in. architektury, urbanistyki, antropologii, wzornictwa. Multidyscyplinarność znajduje odbicie w składzie jury. W zespole oceniającym prace konkursowe obok architektów znalazł się biolog, grafik, socjolog.
8 lipca w Barcelonie odbyła się publiczna prezentacja zwycięskiego projektu. Program miasta Glasgow "Stalled Spaces" przedstawił kierownik wydziału rozwoju i rewitalizacji w urzędzie miasta. Dzień później w miejskim ratuszu odbyła się ceremonia wręczenia nagród City to City Barcelona FAD Award 2013.
Źródło: architektura.muratorplus.pl