Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak uniknąć ryzyka wejścia w dług publiczny w PPP?

Jak uniknąć ryzyka wejścia w dług publiczny w PPP? fotolia.pl

Na tytułowe pytania - zadane w ramach akcji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – doradcy podpowiadają" - odpowiedziała Dominika Nowosińska – doradca techniczny z Mott MacDonald. Odpowiedź tą cytujemy poniżej w całości.

Ekspert odpowiada: "Kwestia oceny kwalifikacji do długu publicznego jest zagadnieniem skomplikowanym, zwłaszcza że w polskiej praktyce nie istnieją wzorce czy wytyczne żadnych instytucji odpowiedzialnych za kwestie finansowe w tym zakresie. Każdy zamawiający powinien mieć świadomość nie tylko, co do przepisów prawa, ale przede wszystkim tzw. miękkiego prawa (np. wytyczne EUROSTAT z 2012 r., publikacje branżowe (np. publikacje EPEC).

Analiza podziału ryzyk powinna nastąpić na etapie koncepcyjnym projektu (np. żeby ocenić, czy ew. kwalifikacja zobowiązań z umowy PPP do długu jednostki zamawiającej jest warunkiem uniemożliwiającym realizację PPP, czy dla danego zamawiającego jest akceptowalna). Po odpowiedzi na to pytanie, należy pamiętać o odpowiednim ukształtowaniu warunków współpracy (np. poprzez odpowiednie zapisy umowy PPP). Warto wykorzystać dialog konkurencyjny, aby omówić z Partnerami prywatnymi czy warunki, które pozwolą na neutralność transakcji pod względem np. kryteriów EUROSTAT – są akceptowalne dla partnerów prywatnych i instytucji finansujących.

Nie bez znaczenia mogą być także konsultacje z właściwymi regionalnymi izbami obrachunkowymi (w przypadku jednostek samorządu terytorialnego) lub z Głównym Urzędem Statystycznym."

Źródło: ppportal.pl

Czw., 27 Czrw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka