Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie przerzucajcie kosztów na samorządy

Nie przerzucajcie kosztów na samorządy fotolia.pl

Związek Województw RP skierował do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego opinię w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Czytamy w niej, że zdaniem Związku Województw, projektodawcy proponując wydłużenie możliwości kontynuowania przygotowania przedszkolnego dzieciom sześcioletnim w przedszkolu (a więc nie realizującym obowiązku szkolnego) "chcą przerzucić część kosztów edukacji 6-latków na samorządy gminne, dla których prowadzenie przedszkoli jest zadaniem własnym".

Projekt ustawy zakłada, że od roku szkolnego 2014/2015 liczebność uczniów w klasach pierwszych szkół podstawowych nie może być większa niż 25 uczniów. Dzięki temu od roku 2016/2017 liczba uczniów we wszystkich  klasach I-III nie będzie przekraczała 25. Projekt zakłada także, że w roku szkolnym 2014/2015 spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczną dzieci urodzone w 2007 r. oraz urodzone w okresie 1 stycznia – 30 czerwca 2008 r. Zaś dzieci urodzone w okresie 1 lipca-31 grudnia 2008 r. mogą rozpocząć naukę w roku 2014/2015 na wniosek rodziców. W roku szkolnym 2015/2016 spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczną dzieci urodzone w 2009 r. oraz te dzieci urodzone w okresie 1 lipca-31 grudnia 2008 r, które nie rozpoczęły nauki w roku 2014/2015.

W opinii ZWRP, pierwsza z propozycji, dotycząca ograniczenia liczby uczniów w klasach I-III, jest w pełni uzasadniona. Dzięki temu dzieci będą miały stworzone warunki zbliżone do tych jakie miały w przedszkolu. Realizacja tej propozycji pozwoli zwiększyć poczucie bezpieczeństwa dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Wpłynie także pozytywnie na osiągane przez uczniów wyniki nauczania.

Natomiast propozycja odroczenia zakończenia procesu obniżania wieku rozpoczęcia realizacji obowiązku szkolnego musi, zdaniem regionów, budzić niepokój.” Jest to kolejna (co najmniej piąta w okresie ostatnich trzech lat) propozycja odroczenia procesu, który pierwotnie miał się zakończyć w 2012 r. Kolejne przesunięcie wśród rodziców nie akceptujących przyśpieszenia Edukacji szkolnej nieść może prawdopodobieństwo przekonania że i ta decyzja nie jest ostateczna. Musi to budzić niepewność u rodziców dzieci 6-letnich, którzy po raz kolejny są zaskakiwani nową propozycją.”. Ponadto przyjęcie tej propozycji spowoduje w opinii związku, że trzy roczniki uczniów klas pierwszych (te, które rozpoczęły naukę w roku 2012/2013 oraz dwa następne) rozpoczynać będą edukację wczesnoszkolną w podwójnej liczbie uczniów (dzieci sześcio- i siedmioletnie razem).

Źródło: materiał dla KWRiST

Niedz., 19 Mj. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża