Jakie są różnice w kwestii opodatkowania partnerów podatkiem od towarów i usług (VAT) pomiędzy umową zawartą na podstawie ustawy o koncesji i ustawy o PPP?
Na tytułowe pytanie - zadane w ramach akcji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – doradcy podpowiadają" - odpowiedział Tomasz J. Hoffmann – Partner Zarządzający z PNO Consultants. Odpowiedź tą cytujemy poniżej w całości.
Ekspert odpowiada: "Zasadniczo nie ma różnić w kwestii opodatkowania partnerów. Koncesja jest praktycznym przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego, często jest nazywana „małym PPP". Różnice między tymi dwiema formami szukać należy w sposobie wynagradzania partnera prywatnego a nie w kwestii opodatkowania. W ramach PPP podmiot publiczny może nawet w całości pokrywać koszty ponoszone przez przedsiębiorcę. W przypadku koncesji, jako rekompensatę poniesionych kosztów możemy traktować prawo do korzystania z obiektu (lub usług). Pryz takim rozwiązaniu po stronie koncesjonariusza pozostaje w przeważającej części ryzyko ekonomiczne przedsięwzięcia."
Źródło: ppportal.pl