Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowy sposób badania rozwoju lokalnego

Nowy sposób badania rozwoju lokalnego fotolia.pl

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego włączyło nasz kraj do projektu badawczego mierzenia rozwoju społecznego kraju na poziomie lokalnym. Projekt realizowany jest przez ekspertów Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) przy ONZ. Efektem badania jest mapa rozwoju Polski.

 Nowy wskaźnik

Badanie oparte zostało o specjalnie opracowany dla jego potrzeb Lokalny Wskaźnik Rozwoju Społecznego (LHDI – Local Human Development Index). Opiera się on na istniejącym już wskaźniku Human Development Index (HDI), który służy do badania tego zjawiska na poziomie krajowym. Obejmuje on trzy komponenty: (a) zdrowie - oczekiwana dalsza długość trwania życia noworodka i współczynnik zgonów na nowotwory i choroby serca; (b) edukację – odsetek dzieci w edukacji przedszkolnej (3-4 lat) i średnia z wyników egzaminu gimnazjalnego (tylko dla części matematyczno-przyrodniczej); (c) zamożność – średni poziom zamożności mieszkańców.

Badanie przeprowadzone zostało przez UNDP na podstawie analizy danych ze wszystkich dostępnych źródeł informacji,tj. w oparciu o statystykę publiczną udostępnioną przez Główny Urząd Statystyczny, ale także dane pochodzące z rejestrów administracyjnych Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Narodowego Funduszu Zdrowia, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Państwowej Komisji Wyborczej. Ze względu na różną dostępność danych pod uwagę wzięte zostały dane z lat 2007-2010.

Wyniki nie zaskakują

Jak informuję MRR, z raportu wynika, że najwyższy poziom rozwoju społecznego występuje w dużych miastach i na obszarach wokół nich, najniższy zaś w powiatach o charakterze wiejskim. Poziom rozwoju społecznego nie zależy tylko od dochodu i zamożności mieszkańców. Niezwykle ważny jest też poziom kapitału ludzkiego, który zależy głównie od edukacji. Aktywność cyfrowa nie jest ściśle powiązana z poziomem rozwoju społecznego w regionie. Widoczne są przykłady negatywnych zmian demograficznych związanych ze starzeniem się społeczeństwa, które zachodzą w niektórych obszarach miejskich (głównie Polska wschodnia). Inwestycje w edukację oraz umiejętności są jednym z najistotniejszych czynników zwiększających dochody i zdrowie osób w danej społeczności.

Chętnym do zapoznania się z wynikami, polecamy lekturę raportu, dostępnego tutaj

Źródło: mrr.gov.pl

Śr., 20 Mrz. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża