Na zlecenie Kancelarii Prezydenta RP, Ośrodek Badania Opinii Publicznej przeprowadził dwa badania sondażowe, których celem było uzyskanie odpowiedzi na pytanie – czy Polacy chcą w większym stopniu uczestniczyć w życiu wspólnot samorządowych.
Z obu badań wynika, że Polacy chcą uczestniczyć w funkcjonowaniu swojej społeczności lokalnej, a także potrzebują zmian w prawie oraz narzędzi, które ich udział w procesie decyzyjnym w samorządzie zwiększą.
W ramach badania zapytano o konkretne narzędzia, jakie potencjalnie mogłyby być wprowadzone do polskiego porządku prawnego.
Na pytanie o zasadność uregulowania na poziomie ustawowym minimalnego zakresu konsultacji społecznych, jako formy zapytania obywateli o opinię dotyczącą decyzji ważnej dla nich, aż 81proc. udzieliło odpowiedzi twierdzącej; 8 proc. uznało, że zmiany w zakresie trybu przeprowadzania konsultacji nie są potrzebne; 10proc. nie miało zdania; zaś jedynie 1proc. neguje potrzebę konsultacji społecznych.
Badanie wskazało, że Polacy – w stopniu niemal powszechnym – są przekonani, że konsultacje społeczne powinny być realizowane nawet jeśli spowoduje to wydłużenie czasu realizacji inwestycji bądź podjęcia jakiejś decyzji. Opinię taką wyraża w sumie aż 81 proc. badanych.
Przeciwnych konsultacjom, które mogłyby spowodować wydłużenie czasu realizacji, było 15 proc. respondentów.
Mieszkańcy wyżej zatem, niż czas realizacji inwestycji, cenią sobie możliwość współdecydowania o kształcie i sposobach rozwiązywania problemów ich dotyczących;
Z kolei aż 79 proc. respondentów uznało za zasadne wprowadzenie instytucji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Dziesięciokrotnie mniejsza grupa badanych (8 proc. kwestionowała zasadność stworzenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Co dziesiąty pytany (11proc.) nie potrafił ocenić jej przydatności, zaś zaledwie co pięćdziesiąty (2 proc.) uznawał ją za nieprzydatną z tego względu, że władze samorządowe są wybrane po to, aby dbać o sprawne funkcjonowanie społeczności.
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP, uzasadnienie do projektu ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw