Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prezydent o pakiecie projektów ustaw ws. samorządów

Prezydent o pakiecie projektów ustaw ws. samorządów fotolia.pl

Bronisław Komorowski zapowiedział skierowanie do Sejmu do końca marca br. pakietu ustaw, który powstaje w kancelarii Głowy Państwa. W ramach pakietu, jak zapowiedział prezydent Komorowski, znajdzie się m.in. projekt zakładający wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w miastach na prawach powiatu i w powiatach.

Prezydent zaznaczył, że ta inicjatywa ma związek z podpisanym przez niego w ubiegłym tygodniu Kodeksem wyborczym, który wprowadza jednomandatowe okręgi w wyborach radnych we wszystkich gminach bez względu na liczbę mieszkańców, poza miastami na prawach powiatu. - To gwarantuje pełną kontrolę obywateli nad poczynaniami władz samorządowych, na pewno w lepszym stopniu niż w ramach obecnego systemu wyborczego. Jestem pewien, że zwrócimy się razem do Sejmu o uzupełnienie tego rozwiązania - powiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent mówił też o konieczności zwiększenia udziału obywateli w sprawowaniu władzy samorządowej. - Chodzi przecież tu o to, aby zbliżyć się do takich rozwiązań, które pozwoliłyby na inicjatywy, interpelacje, wysłuchania obywatelskie, trochę tak, jak ma to miejsce w parlamencie, także na poziomie samorządowym - podkreślił.

Zdaniem Bronisława Komorowskiego innym trudnym problemem, z którym będzie musiał się zmierzyć zespół jest koncepcja funduszu aktywizacji obywatelskiej - miałby on związek ze sprawą finansowania organizacji pozarządowych z 1 proc. podatku, który można przekazywać na rzecz organizacji pożytku publicznego.

- Szanse na uzyskanie tego 1 proc. przez różnego typu organizacje i stowarzyszenia są zdecydowanie różne i nie zawsze jest to efektem mniejszej, czy większej aktywności tych organizacji, czy ich atrakcyjności, tylko łatwiejszego, czy trudniejszego dostępu do ucha słuchacza, widza, czytelnika - tłumaczył prezydent.

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że jest to sprawa trudna, ale jego zdaniem, warta dyskusji i szukania rozwiązań. - To jest temat istotny z punktu widzenia tego, czy rozbudujemy realnie tkankę tej obywatelskości poprzez działania organizacji pozarządowych, czy też zadowolimy się obecnym stanem rzeczy - dodał. Prezydent mówił też, że dyskusji wymagają procedury uchwalania absolutorium budżetowego w samorządach i współpraca między samorządami.

Źródło: www.prezydent.pl

Wt., 1 Lt. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka