Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z cyklu: "w zdrowym ciele zdrowy duch" - zalety jogi

Z cyklu: fotolia.pl

Joga pochodzi z dorobku kultury Indii i jest metodą jednoczenia ciała, umysłu i ducha. Nie są to tylko ćwiczenia fizyczne, gdyż jest to również cały system wiedzy oferujący ogromne bogactwo nauk i technik rozwoju.

Naukę jogi można rozpocząć w dowolnym wieku, traktowana jako forma rekreacji jest wskazana zarówno dla młodej, wysportowanej osoby, jak i dla seniora. W starszym wieku pozwala na zachowanie sprawności fizycznej oraz pogody ducha. Jakie są inne zalety jogi?

Pozytywny wpływ jogi na ciało i umysł, czyli joga dobra na:  

Na sen – badania przeprowadzone w Indiach wykazują, że u mężczyzn w wieku 25 – 35 lat poziom melatoniny wzrósł po trzech miesiącach codziennego treningu jogi. (Melatonina jest to naturalna substancja odpowiedzialna za spokojny sen. Z wiekiem jej poziom w mózgu spada).

Na wysoki poziom  sprawności fizycznej – Dzięki systematycznemu uprawianiu jogi można wzmocnić siłę mięśni, gibkość i wytrzymałość. Jednym słowem poprawić sprawność fizyczną organizmu.

Na pamięć – już po pierwszych zajęciach spada poziom kortyzolu, zwanego także hormonem stresu. Duże stężenie tego hormonu może się przyczyniać do problemów z pamięcią zwłaszcza w późniejszym wieku.

„Na ból” – ludzie ćwiczący jogę posiadają wyższą tolerancję na ból. Dodatkowo joga w znacznym stopniu zmniejsza, a nawet całkiem niweluje różne bóle pleców, karku, bóle przewlekłe itp.

Na otyłość  – joga przyspiesza metabolizm, zmniejsza apetyt przez co pomaga kontrolować wagę.

Na ciśnienie krwi – regularne uprawianie jogi pozwala obniżyć ciśnienie krwi i utrzymać je na odpowiednim poziomie poprzez lepsze ukrwienie i dotlenienie organizmu.

Na choroby serca – joga uspokaja organizm, przez co doświadczamy mniej stresu a mniej stresu w połączeniu z obniżonym ciśnieniem chroni przed chorobami układu krążenia. Poprawienie krążenia krwi oraz większe spalanie tłuszczu dzięki wykonywanym ćwiczeniom powoduje obniżenie cholesterolu.

Na cukrzyce – uprawianie jogi stymuluje produkcje insuliny i zmniejsza stężenie glukozy co jest wskazane dla diabetyków.

Na depresję – joga uczy prawidłowego oddychania, które wpływa na zmniejszenie niepokoju i uwolnienie się od negatywnych odczuć i myśli, które to zwykle wywołują depresję.

Na koncentracje – joga w krótkim czasie zwiększa koncentracje i motywację (umiejętność koncentracji pomaga w osiąganiu lepszych wyników zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym).  

Na zmarszczki – na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Niemczech z udziałem kilkudziesięciu kobiet stwierdzono, iż joga zmniejsza stres o jedna trzecią. A gdy Kobieta jest spokojna, rozluźniają się jej mięśnie szczęki, a czoło wygładza. Uprawianie jogi redukuje również tzw. stres oksydacyjny, który to przyczynia się do produkcji wolnych rodników, odpowiedzialnych m.in. za powstawanie zmarszczek.

Ogólnie na wewnętrzny spokój – systematyczne praktykowanie jogi jest jednym ze znanych sposobów na lepsze i szybsze osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Wewnętrzny spokój zaś pomaga w wielu aspektach życia codziennego, między innymi w podejmowaniu skutecznych decyzji.  

Źródło: tipy.pl oraz joga-joga.pl

Czw., 12 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa