Gdy znalazłeś już samochód, który pragnąłeś kupić, zgromadziłeś odpowiednią ilość pieniędzy, zadbałeś o odpowiednie sprawdzenie stanu technicznego oraz dokumentów ów pojazdu przed zakupem i podpisałeś umowę kupna – sprzedaży stając się właścicielem auta, to czekają na ciebie jeszcze formalności których musisz dopełnić po zakupie pojazdu. Jakie to formalności?
Poniżej przedstawiamy ów formalności:
- Odwiedź Urząd Skarbowy.
Masz 14 dni od daty zakupu auta na udanie się do właściwego dla twojego miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego i zapłacenia podatku od czynności cywilno – prawnych. W przypadku samochodów podatek ten wynosi 2% wartości rynkowej danego auta. - Jeżeli nabyłeś auto w komisie to nie ty płacisz podatek.
Obowiązek zapłacenia podatku tyczy się tych, którzy zakupili auto od osoby prywatnej, zwykle właściciela. Jeżeli natomiast kupiłeś auto w komisie, to komisant, jako osoba prawna, ma obowiązek uiścić tą opłatę. - Odwiedź Wydział Komunikacji.
Aby zarejestrować swoje auto masz trochę więcej czasu bo do 30 dni od daty kupna. Udaj się do Wydziału Komunikacji, będziesz tam musiał wypełnić odpowiedni wniosek. Powinieneś zabrać ze sobą stare tablice rejestracyjne, dowód osobisty, umowę kupna – sprzedaży bądź też inny dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym (ewentualnie decyzje o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu), kartę pojazdu oraz ważną polisę OC. (rejestrowanie pojazdu może potrwać do miesiąca czasu, lecz na ten okres otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny i tablice). - Masz 30 dni na wypowiedzenie polisy OC poprzedniego właściciela.
(Oczywiście o ile była ważna w momencie zakupu pojazdu). W ciągu ów 30 dni powinieneś zawrzeć nową polisę, a starą wypowiedzieć drogą pisemną, bądź też udając się do najbliższego oddziału danej firmy ubezpieczeniowej. Pamiętaj iż liczy się data wpłynięcia wypowiedzenia do firmy ubezpieczeniowej. - Porównaj oferty firm ubezpieczeniowych.
Korzystaj z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych, lub zamów kontakt telefoniczny z agentem. Możesz poprosić o przesłanie wyliczonej składki na twój adres mailowy. Działania te pomogą ci w wybraniu najkorzystniejszej opcji. - Byś mógł zawrzeć umowę OC, samochód musi być już zarejestrowany na ciebie.
- Potwierdzenie zawarcia polisy zabieraj w każdą podróż samochodem.
Gdy zawierasz umowę OC przez telefon czy tez Internet, do czasu otrzymania dokumentów droga pocztową, zabieraj ze sobą w każdą podróż samochodem potwierdzenie zawarcia polisy, które to otrzymasz praktycznie natychmiast pocztą elektroniczną.
Źródło: motofakty.pl oraz tipy.pl