Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Twoje śmieci, twój problem

Twoje śmieci, twój problem fotolia.pl

W dniu 1 stycznia br. weszła w życie ustawa z dnia 1 lipca 2011 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

Od tego dnia każda gmina ma 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, polegającego na przejęciu odpowiedzialności przez gminę za odpady i ustaleniu stawek opłat dla mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Do 30 czerwca 2013 roku każdy mieszkaniec może zachować dotychczasową umowę na odbieranie odpadów komunalnych i nie wnosić opłaty do gminy. Należy jednak przekazać wówczas do urzędu gminy informację oraz kopię umowy z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne we wskazanym przez urząd terminie.

Jeżeli gmina wprowadziła nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi przed dniem 30 czerwca 2013 roku każdy mieszkaniec ma wybór:

  • może korzystać z systemu gminnego (wskazane będzie rozwiązanie umowy z przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne - warunki rozwiązania dotychczasowej umowy powinny być zapisane w umowie) lub
  • korzystać z dotychczasowej umowy.

Jak będzie działał system gminny?

  • gmina ustali stawkę i sposób naliczania opłaty za odbieranie odpadów, a także tryb, sposób i częstotliwość jej wnoszenia - oczekuj informacji ze strony urzędu,
  • stawka opłaty będzie zależała od: liczby mieszkańców lub od powierzchni nieruchomości lub od ilości zużytej wody lub będzie stawką ryczałtową dla gospodarstwa domowego - gmina wybierze jeden spośród tych wskaźników i poinformuje mieszkańców o sposobie liczenia opłaty,
  • opłata za odpady posegregowane będzie niższa, opłacało się więc będzie segregować odpady,
  • przedsiębiorca wyłoniony przez gminę odbierze odpady zmieszane i selektywnie zebrane od mieszkańców,
  • gmina będzie sprawować nadzór nad prawidłowym zagospodarowaniem odpadów przez odbierającego,
  • powstaną punkty selektywnego zbierania odpadów do których wszyscy mieszkańcy będą mogli oddać zebrane odpady - gmina poinformuje mieszkańców o miejscach lokalizacji punktów, godzinach ich działania oraz jakie odpady można będzie do nich przynieść.

Źródło: MŚ

Pon., 13 Lt. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka