Wskaźnik Wolności Gospodarczej (Index of Economic Freedom, IEF) jest rocznym raportem publikowanym przez The Wall Street Journal i Heritage Foundation, zawierającym opis i ocenę ograniczeń, restrykcyjnych przepisów, zakresu stosowania przymusu przez aparat władzy w sferze gospodarki w różnych państwach świata.
Każdemu państwu przyznawana jest punktacja według 50 niezależnych zmiennych podzielonych na 10 kategorii wpływających na wolność gospodarczą:
- polityka handlowa,
- obciążenia podatkowe,
- interwencje rządu w gospodarce,
- polityka monetarna,
- przepływ kapitału i inwestycje zagraniczne,
- bankowość i finanse,
- płace i ceny,
- prawa własności,
- regulacje prawne,
- aktywność czarnego rynku.
Niższy wynik punktowy danego kraju oznacza większy zakres interwencji państwa w gospodarkę i mniejszą wolność gospodarczą. W ten sposób powstaje ranking państw od największej ilości punktów do najmniejszej, czyli od państw o największej wolności gospodarczej do państw o „ucisku w gospodarce”. Zależnie od wyniku punktowego, państwa są dzielone na 5 kategorii: Wolny, W zasadzie wolny, Umiarkowanie wolny, W zasadzie bez wolności i Bez wolności.
- Wśród krajów z kategorii „Wolny” znajdziemy Australię, Szwajcarię, Nową Zelandię.
- Wśród krajów z kategorii „W zasadzie wolny” – Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Niemcy.
- Wśród krajów z kategorii „Umiarkowanie wolny” – Polskę, Hiszpanię, Słowenię.
- Wśród krajów z kategorii „W zasadzie bez wolności” – Egipt, Brazylię, Laos.
- Wśród krajów z kategorii „Bez wolności” – Białoruś, Iran, Koreę Północną.
W roku 2013 Polska awansowała na miejsce 57. na 177 klasyfikowanych państw świata. Najwyższe miejsce ma Hongkong. Niezagrożone najniższe miejsce wciąż zajmuje Korea Północna. W Europie, najbardziej wolna gospodarczo jest Szwajcaria (5. miejsce), najmniej Ukraina (161. miejsce). Najlepszy wynik spośród krajów unijnych ma Dania (9. miejsce), najgorszy Grecja (117. miejsce).
Źródło: heritage.org, wikipedia.org oraz forum.finansefakty.pl