Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto budować ekodom!

Warto budować ekodom! fotolia.pl

Program Rodzina na swoim już się kończy, ale za to przyszli właściciele nieruchomości będą mogli starać się o dopłatę do kredytu na budowę ekodomów.  Rada Nadzorcza NFOŚiGW podjęła decyzję o uruchomieniu dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków. Program rusza już w  przyszłym roku i przez kolejne sześć lat  300 mln zł będzie wydane na wsparcie budowy lub zakupu 12 tysięcy domów i mieszkań o niskim zapotrzebowaniu na energię.

Będzie można wnioskować o  50 tysięcy złotych dopłaty do budowy domu pasywnego oraz 30 tysięcy złotych do domu energooszczędnego. Dofinansowanie do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych –16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych –11 tys. zł brutto. Dotacja kierowana jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera, w tym również od spółdzielni mieszkaniowej. To trzecia oferta, poza dopłatami do zakupu kolektorów słonecznych oraz przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, którą Fundusz wspiera proekologiczne inwestycje osób fizycznych.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby:

  • dysponujące pozwoleniem na budowę oraz posiadające prawo do dysponowania nieruchomością, na której będą budowały budynek mieszkalny,
  • dysponujące uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz: prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, który deweloper na niej wybuduje albo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego, który będzie na niej posadowiony i stanowić będzie odrębną nieruchomość albo własności lokalu mieszkalnego.

Na takie wsparcie mogą również liczyć inwestorzy budujący domy tzw. systemem gospodarczym.

Jednorazowe dofinansowanie zostanie wypłacone inwestorom po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii. Oferowane przez Fundusz wsparcie finansowe będzie przeznaczone na częściową spłatę kapitału kredytu hipotecznego. Przekazanie pieniędzy odbywać się będzie bezgotówkowo, w formie dotacji wypłacanej bezpośrednio na konto kredytowe beneficjenta. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia musi nastąpić w terminie do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu. Kredyty z dopłatą powinny być dostępne już wiosną przyszłego roku.

Źródło: www.nfosigw.gov.pl

Niedz., 14 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna