Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Siedem nowych miast w Polsce od 2025 roku

Siedem nowych miast w Polsce od 2025 roku fotolia.pl

1 stycznia na mapie Polski ma pojawić się siedem nowych miast. Będą też zmiany granic między jednostkami samorządu.

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy. Ma on wprowadzić kilka zmian na mapie administracyjnej Polski.

Główne zamierzenie to nadanie statusu miasta siedmiu miejscowościom: Końskowola, Kurów, Wąwolnica, Kazanów, Kobylnica, Sobków, Zaniemyśl.

Ponadto, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiedzialne za projekt, planuje zmiany dotyczące ustalenia granic gmin. Mają zajść one pomiędzy gminą Chełm i miastem Chełm, pomiędzy gminą Moszczenica i gminą Biecz, pomiędzy gminą Sucha Beskidzka i gminą Zembrzyce, pomiędzy gminą Zarzecze i gminą Kańczuga, pomiędzy miastem Orzesze i gminą Ornontowice, pomiędzy gminą Kaźmierz i gminą Szamotuły, a także pomiędzy miastem Kołobrzeg i gminą Kołobrzeg.

Do tego dojdą zmiany w ustaleniach granic czterech miast: Lubska, Lubienia Kujawskiego, Rejowca i Olsztyna.

Ma się zmienić także siedziba jednej z gmin. Władze gminy Batorz będą rezydować w Batorze Pierwszym, zamiast, jak dotychczas, w Batorzu.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał tego roku. 

Śr., 10 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński