Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZGWL w trosce o elektrownie wiatrowe

ZGWL w trosce o elektrownie wiatrowe fotolia.pl

Proponowane zmiany mogą doprowadzić do drastycznego ograniczenia procesu budowy nowych elektrowni wiatrowych, albowiem zwiększenie powierzchni obszarów wyłączonych spod zabudowy może wykluczyć większość potencjalnych lokalizacji, w obrębie których elektrownie te mogłyby powstać w aktualnym stanie prawnym.

Tak poselski projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (druk sejmowy nr 315) ocenia Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego (ZGWL) w stanowisku podjętym 16 marca br. w Karpaczu.

Wątpliwości Zrzeszenia budzi też bezwzględny zakaz budowy nowych budynków mieszkalnych w pobliżu elektrowni wiatrowych. Ponadto, w ocenie ZGWL elementem niewątpliwie hamującym rozwój tego typu inwestycji jest zwiększenie rygorów i kosztów związanych z eksploatacją turbin wiatrowych, w szczególności poprzez wprowadzenie obowiązku uzyskania, co najmniej raz na 2 lata zezwolenia na eksploatację, wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego i określenie kosztu wydania takiego zezwolenia na poziomie 1% wartości danej inwestycji.

W opinii Zrzeszenia, wszelkie zaostrzenia dotyczące procesu inwestycyjnego w zakresie elektrowni wiatrowych powinny być wprowadzane w sposób wyważony i tylko jako niezbędne dla zapewniania bezpieczeństwa ludzi, mienia i szeroko pojętego środowiska oraz w taki sposób, aby nie doprowadzić do zatrzymania pożądanych przez społeczność lokalną planów budowy nowych elektrowni.

ZGWL wyraża też dezaprobatę dla regulowania zasad usytuowania elektrowni wiatrowych na poziomie ustawowym, w szczególności 2 poprzez sztywne wskazanie minimalnych odległości, jakie powinny zostać zachowane pomiędzy turbinami wiatrowymi oraz zabudowaniami mieszkalnymi.

- Lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie zasady, zgodnie z którą elektrownie wiatrowe mogłyby być lokalizowane wyłącznie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w ramach których lokalne władze określałyby indywidualne dopasowanie odległości dla lokalizacji elektrowni wiatrowych. Wskazana propozycja dawałaby możliwość elastycznego sytuowania takich elektrowni, zgodnie z lokalnymi uwarunkowaniami oraz oczekiwaniami społecznymi – czytamy w stanowisku.

Jak ocenia Zrzeszenie, skutkiem wprowadzenia projektowanych regulacji może być upadek najlepiej rozwiniętego segmentu energetyki odnawialnej, który przynosi wymierne korzyści także społeczności lokalnej (wpływy z tytułu podatku od nieruchomości, poprawa jakości środowiska). - Przyjęcie projektu ustawy istotnie zwiększy również ryzyko niespełnienia wiążących unijnych zobowiązań w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii w Polsce- wynika ze stanowiska.

W ocenie Zrzeszenia proponowane regulacje są dodatkowo całkowicie nieproporcjonalne w stosunku do informacji przedstawionych w uzasadnieniu do projektu ustawy, co budzi uzasadnione wątpliwości co do zgodności projektowanych zmian z Konstytucją.  

Czw., 7 Kw. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska