Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kto jest miejscowy? Oto odpowiedź

Kto jest miejscowy? Oto odpowiedź fotolia.pl

Numer PESEL nie jest ani warunkiem, ani przesłanką bycia mieszkańcem gminy - podkreśla wojewoda i unieważnia uchwałę.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek częściowo uchylił uchwałę Rady Gminy Jastków określającą zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy.

Według unieważnionego fragmentu uchwały, wniosek o przeprowadzenie konsultacji powinien zawierać dane osób popierających inicjatywę, w tym numer PESEL. W ocenie wojewody warunek podania PESEL-u wnioskodawców wykracza poza granice kompetencji przyznanych radnym w ustawie o samorządzie gminnym.

Jak podkreślił Przemysław Czarnek, wobec braku ustawowej definicji „mieszkańca gminy”, należy kierować się treścią ustawy o samorządzie gminnym (art. 1 ust. 1) i Konstytucji RP (art. 16 ust. 1) akcentujących, że mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową.

Uchylając uchwałę, wojewoda zwrócił uwagę że również uprawnienia do uczestnictwa w wyborach i referendum gminnym są powiązane ze stałym zamieszkaniem na obszarze gminy. Jak zaznaczył, w Kodeksie cywilnym (art. 25) określono, że miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

„Należy zatem przyjąć, że elementami umożliwiającymi określenie, kto jest mieszkańcem gminy a kto nim nie jest, są: imię i nazwisko (…), mogące jednoznacznie zidentyfikować daną osobę, a także adres danej osoby, pod którym ona przebywa z zamiarem stałego pobytu” – zauważył wojewoda w rozstrzygnięciu nadzorczym.

Jak dodał, numer PESEL nie jest ani warunkiem, ani przesłanką bycia mieszkańcem gminy, jak również nie obejmuje danych dotyczących miejsca zamieszkania.

Tymczasem to właśnie ta okoliczność, zdaniem organu nadzoru, ma znaczenie przy ustalaniu, czy osoba figurująca na liście osób popierających wniosek o przeprowadzenie konsultacji jest mieszkańcem gminy, gdyż po takie kryterium sięgnął ustawodawca w ustawie o samorządzie gminnym (art. 5a ust. 1). Zgodnie z przepisami „w wypadkach przewidzianych ustawą oraz w innych sprawach ważnych dla gminy mogą być przeprowadzone na jej terytorium konsultacje z mieszkańcami gminy”.

Zdaniem wojewody lubelskiego radni - wypełniając ustawową delegację - powinni w swojej uchwale określić zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych, a więc ustalić, kto inicjuje konsultacje, sposób i formę konsultacji, czas i miejsce ich przeprowadzenia, reguły ustalania wyników oraz sposób przekazania tych wyników do wiadomości społeczności lokalnej.

Niedopuszczalne jest natomiast, w ocenie wojewody, wykroczenie poza delegację ustawową i ograniczenie kręgu uprawnionych do udziału w procesie wnioskowania o przeprowadzenie konsultacji przez wymóg podania numeru PESEL.

Źródło: samorzad.pap.pl

Pt., 18 Mrz. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun