Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kto i dlaczego korzysta z telefonii VoIP?

Kto i dlaczego korzysta z telefonii VoIP? fotolia.pl

Konkurencyjna cena i brak roamingu to wciąż największe atuty telefonii VoIP wskazywane przez jej użytkowników - wynika z sondy realizowanej wśród użytkowników telefonii muff. Aż 2/3 ankietowanych nadal najczęściej korzysta z usług operatora VoIP w domu na urządzeniach stacjonarnych - mimo dostępności na rynku wielu aplikacji mobilnych.

Marka muff, należąca do operatora telekomunikacyjnego Eoon (część grupy telekomunikacyjnej LoVo), na początku listopada br. przeprowadziła sondę wśród swoich użytkowników. Większość wyników potwierdziła obraz typowego „Kowalskiego" korzystającego z usług VoIP, jednak w niektórych przypadkach widać tendencje do zmiany powszechnego obrazu użytkownika telefonii internetowej.

Jako główne powody korzystania z telefonii internetowej respondenci wskazali na atrakcyjne w stosunku do sieci komórkowych ceny połączeń (35 proc. oraz brak opłat roamingowych (22 proc.). To dwa główne czynniki, które od zawsze stawiały VoIP o krok przed tradycyjną telefonią – ograniczanie kosztów i międzynarodowy zasięg determinują stały wzrost na światowym rynku usług internetowych. Istotna zmiana nastąpiła w podejściu do jakości połączeń i dostępności sieci – aż 69 proc. ankietowanych uważa jakość rozmów oferowanych przez operatora za bardzo dobrą lub doskonałą, przy czym tylko dla 3 proc. jest ona niezadowalająca. T

Aż 64 proc. badanych twierdzi, że najczęściej dzwoni do rodziny i przyjaciół w Polsce, podczas gdy tylko co piąty (22 proc. kontaktuje się głównie z bliskimi z zagranicy (co ważne – aż 3/4 z owych 64 proc. na co dzień mieszka w Polsce). Ten rozkład głosów jest dość zaskakujący zważywszy na fakt, że standardowe usługi VoIP kojarzą się raczej z połączeniami międzynarodowymi. Jednocześnie dane te mogą wskazywać na odwrotny od dotychczasowego trend, że odległość geograficzna przestała być podstawowym kryterium przy wyborze dostawcy usług telekomunikacyjnych (VoIP a GSM).

Ciekawy rozkład głosów obserwujemy także w pytaniu o miejsce, z którego najczęściej użytkownicy korzystają z muff. Badania pokazują, że ponad połowa ankietowanych (57 proc. zwykle wykonuje połączenia z domu, a co trzeci respondent szuka miejsc oferujących darmowe hotspoty Wi-Fi poza miejscem zamieszkania. Uczestnicy sondy okazują wysokie przywiązanie do tradycyjnych technologii stacjonarnych, z których wciąż korzysta ogromna liczba Polaków – 67 proc. korzysta z laptopa i telefonu stacjonarnego, a 1/3 osób korzystających z VoIP najchętniej dzwoni ze smartfona i tabletu.

Źrodło: muff, polskaszerokopasmowa.pl

Wt., 26 Lst. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka