Biblioteki, organizacje pozarządowe oraz instytucje działające w sektorach kultury, sztuki, książki i wydawniczym mogą wziąć udział w międzynarodowym spotkaniu sieciującym organizowanym przez Creative Europe Desk. Wydarzenie odbędzie się online 8 września w godz. 14:00-16:00 i będzie poświęcone projektom angażującym biblioteki oraz możliwościom dofinansowania z programu Kreatywna Europa.
Spotkanie ma umożliwić uczestnikom zdobycie informacji o możliwościach dofinansowania w ramach programu Kreatywna Europa, przedstawienie własnych pomysłów oraz poszukiwanie partnerów z krajów uczestniczących w programie. Wydarzenie ma również służyć nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów i wzmacnianiu partnerstw.
Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.
Uczestnicy mogą zgłosić się w dwóch formułach - jako prezentujący własny pomysł na projekt lub jako obserwatorzy zainteresowani budowaniem międzynarodowych partnerstw. Osoby, które chcą zaprezentować projekt, mają coraz mniej czasu na przesłanie zgłoszenia - termin upływa 23 sierpnia 2026 r. Spośród nadesłanych propozycji wybranych zostanie maksymalnie siedem projektów, które podczas wydarzenia zaprezentują ich koordynatorzy.
Zaangażowanie bibliotek musi być kluczowym elementem projektów zgłaszanych do prezentacji. Celem spotkania jest wzmocnienie roli bibliotek we współpracy kulturalnej i partnerstwach Kreatywnej Europy.
Organizatorzy skontaktują się z wybranymi prezentującymi do 31 sierpnia 2026 r. Projekty, które nie zostaną zakwalifikowane do prezentacji, za zgodą zgłaszających mogą zostać udostępnione wraz z danymi kontaktowymi pozostałym uczestnikom spotkania.
Druga możliwość to udział w charakterze obserwatora. W tym przypadku zgłoszenie jest przyjmowane automatycznie, a link do platformy Zoom wyświetla się w potwierdzeniu po przesłaniu formularza.
Kreatywna Europa 2021-2027 jest unijnym programem wspierającym europejskie działania w sektorach kultury, kreatywnych i audiowizualnym. Jego budżet na siedem lat wynosi 2,4 mld euro.
Poziom dofinansowania zależy od skali i rodzaju projektu i wynosi od 60 do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych. W przypadku projektów kulturalnych maksymalne kwoty dotacji wynoszą od 200 tys. do 2 mln euro.
Więcej informacji tutaj: kreatywna-europa.eu.