Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Studia bez barier dzięki Funduszom Europejskim

Studia bez barier dzięki Funduszom Europejskim fotolia.pl

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 200 mln zł na wsparcie studentów ze szczególnymi potrzebami. Konkurs pn. „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich ponad 200 polskich uczelni podjęło działania umożliwiające studiowanie bez barier. Jak podkreśla NCBR, realizacja projektów ma służyć trwałemu wzrostowi dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Wnioski o dofinansowanie w konkursie NCBR mogą składać uczelnie oraz jednostki naukowe prowadzące szkoły doktorskie, z wyjątkiem uczelni, które realizowały już projekty „Uczelnia dostępna” w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój oraz tych, które realizowały projekty wyłącznie na ścieżce MINI.

Dla szkół wyższych, które są bardziej zaawansowane w dostępności, NCBR planuje odrębny konkurs, który ma zostać ogłoszony jeszcze w bieżącym roku.

Dwie ścieżki: START albo ROZWÓJ

Projekty zgłaszane w konkursie „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego” będzie można realizować w ramach ścieżki START lub ROZWÓJ.

Ścieżka „Start ku dostępności” (START) jest przeznaczona dla uczelni, które rozpoczynają drogę z dostępnością studiów dla wszystkich studentów lub podjęły już pierwsze działania w tym zakresie. Realizacja projektu daje możliwość rozwoju w zakresie dostosowania infrastruktury oraz odpowiedniej organizacji uczelni dla potrzeb wszystkich studentów.

Ścieżka „Rozwój w dostępności” (ROZWÓJ) jest przeznaczona dla uczelni, które podjęły już działania w obszarze dostępności uczelni dla wszystkich i z powodzeniem będą mogły podejmować dalsze działania w ramach rozwijania niniejszego projektu. W wyniku realizacji projektu uczelnie mają możliwość rozwinięcia stabilnej i sprawnej struktury wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.

Budżet konkursu „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego” wynosi 200 mln zł, a NCBR na realizację projektu przewiduje dofinansowanie wynoszące nawet 97 proc. jego wartości.

Wartość dofinansowania w ramach projektu wynosi maksymalnie 2 mln zł w przypadku ścieżki START oraz 6 mln zł w przypadku ścieżki ROZWÓJ.

Projekty będą realizowane przez uczelnie samodzielnie lub w partnerstwie, a dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego można przeznaczyć m.in. na:

  • usprawnienie struktury organizacyjnej,
  • zniesienie barier architektonicznych,
  • poprawę dostępności technologii informacyjnej,
  • tworzenie potrzebnych procedur i zapewnienie niezbędnych technologii wspierających.

Głównym celem konkursu jest kompleksowe zaplanowanie dostępności uczelni i podmiotów prowadzących szkoły doktorskie, tak aby z wdrożonych udogodnień architektonicznych i organizacyjnych można było korzystać zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu projektu.

Termin składania wniosków upływa 22 lutego 2024 r. Szczegółowe informacje na temat naboru wniosków znajdują się TUTAJ.

Źródło: NCBR

Pt., 9 Lt. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Tomasz Smaś