Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy OSP ma obowiązek stosować PZP? RIO wyjaśnia

Czy OSP ma obowiązek stosować PZP? RIO wyjaśnia fotolia.pl

Ochotnicza Straż Pożarna pozyskała dofinansowanie na realizację zadania związanego z modernizacją budynku OSP w wysokości ponad 180 tys. zł. Realizacja zadania nastąpi w całości ze środków publicznych. Czy wystarczające będzie, że OSP roześle zapytania ofertowe lub zamieści takie zapytanie na stronie internetowej, czy też OSP powinna przeprowadzić postępowanie przetargowe?

Zdaniem RIO w Kielcach, ochotnicze straże pożarne mogą zostać uznane za zamawiających publicznych i tym samym być zobowiązane do przeprowadzenia przetargu w myśl przepisów Prawa zamówień publicznych (PZP).

Ochotnicze straże pożarne są jednostkami ochrony przeciwpożarowej o statusie stowarzyszenia (art. 1 ust. 1 ustawy o ochotniczych strażach pożarnych). Tworzone są w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym, a ich zadania określa art. 3 ww. ustawy.

O tym, że OSP mogą zostać uznane za zamawiających publicznych stanowi art. 4 pkt 3 PZP, zgodnie z którym przepisy ustawy stosuje się do innych niż jednostki sektora finansów publicznych osób prawnych, utworzonych w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym nie mających charakteru przemysłowego ani handlowego. OSP będzie zatem zamawiającym publicznym, jeżeli ponad 50% środków na jej funkcjonowanie pochodzi z budżetów JST i środków z budżetu państwa.

Zatem, jeżeli OSP jest zamawiającym publicznym, to jest zobowiązana stosować PZP. Co istotne, dla obowiązku stosowania PZP decydujące znaczenie ma wartość zamówienia, a nie źródło jego finansowania.

Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z 06.12.2023 r., znak: WI.54.62.2023

Źródło: bip.kielce.rio.gov.pl 

Czw., 21 Gr. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak