Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sfinansowanie instalacji fotoradaru na drodze wojewódzkiej z budżetu miasta. RIO wyjaśnia

Sfinansowanie instalacji fotoradaru na drodze wojewódzkiej z budżetu miasta. RIO wyjaśnia fot.pixabay.com

Kompetencję do instalowania urządzenia rejestrującego (fotoradaru) w pasie ruchu drogowego ustawodawca pozostawił zarządcy drogi. I to właśnie zarządca drogi zobowiązany jest do pokrywania kosztów takich inwestycji – wyjaśniła RIO w Poznaniu w odpowiedzi na zapytanie jednego z burmistrzów.

Wniosek o interpretację dotyczył dopuszczalności sfinansowania z budżetu miasta inwestycji polegającej na zainstalowaniu w pasie drogowym drogi wojewódzkiej urządzenia rejestrującego (fotoradaru), o którym mowa w art. 2 pkt 59 Prawa o ruchu drogowym.

Poza rozważaniami dotyczącymi wykładni przepisów ustawy o finansach publicznych, RIO odniosła się do przepisów ustawy o drogach publicznych (udp). Zgodnie bowiem z art. 20b ust. 1 tej ustawy do zarządcy drogi należy instalacja w pasie drogowym stacjonarnych urządzeń rejestrujących, obudów na te urządzenia, ich usuwania oraz utrzymanie zewnętrznej infrastruktury dla zainstalowanych urządzeń. To właśnie zarządcy dróg, zgodnie z art. 20b ust. 2 ww. ustawy instalują lub usuwają fotoradary na wniosek GITD lub z inicjatywy własnej, za zgodą GITD.

Izba przypomniała również, że instalacja w pasie drogowym fotoradarów jest finansowana przez zarządcę drogi (art. 20b ust. 3 udp). Z art. 20b ust. 6 udp wynika natomiast zakaz instalowania, usuwania, a także eksploatowania fotoradarów w pasie dróg publicznych przez podmioty inne niż zarządcy dróg, Policja, Inspekcja Transportu Drogowego.

Co istotne, z treści wniosku burmistrza wynikało, że zarządcą drogi wojewódzkiej jest województwo. Pomiędzy miastem a województwem nie doszło do zawarcia porozumienia, o którym mowa w art. 19 ust. 4 udp.

W konsekwencji RIO oceniła, że sfinansowanie przez miasto omawianej inwestycji będzie niezgodne z ustawą o finansach publicznych.

Ewentualne przekazanie środków finansowych na realizację inwestycji nie jest również możliwe na podstawie art. 216 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, bowiem miasto nie zawarło z województwem porozumienia w zakresie zarządzania drogami publicznymi. Oznacza to, że nie została spełniona ustawowa przesłanka określona w tym przepisie.

Zatem z uwagi na art. 20b ust. 1 i ust. 6 udp miasto, które nie jest zarządcą drogi wojewódzkiej nie może przeprowadzić przedmiotowej inwestycji.

Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu z 29.06.2023 r., znak: WA-0280/35/2023

Źródło: www.bip.poznan.rio.gov.pl

Czw., 3 Sp. 2023 0 Komentarzy
Przemysław Matysiak
Redaktor Przemysław Matysiak