Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ministerstwo Finansów odpowiada w sprawie VAT na ciepło

Ministerstwo Finansów odpowiada w sprawie VAT na ciepło fotolia.pl

Resort finansów odpowiedział na apel Unii Miasteczek Polskich w sprawie obniżenia stawki VAT na ciepło systemowe. Choć odpowiedź jest bardzo wymijająca.

Unia Miasteczek Polskich skierowała do rządu wystąpienie, aby do końca 2023 roku obniżyć stawkę VAT na ciepło systemowe do 8%. Zwracano w nim uwagę na znaczny wzrost kosztów dla odbiorców i wysokie wpływy do budżetu państwa spowodowanych inflacją. O apelu UMP pisaliśmy na naszych łamach.

Ministerstwo Finansów odpisało na wystąpienie samorządowców z miasteczek. Pismo skierowane do prezesa UMP Grzegorza Cichego otrzymała do wiadomości cała strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Przytaczamy jego treść w całości, choć trudno nie odnieść wrażenia, że po prostu wynika z niego, iż obniżki podatku nie będzie. Nie wyrażono jednak tego wprost.

Oto treść odpowiedzi Ministerstwa podpisana przez Annę Mytyk, Zastępcę Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług:

Szanowny Panie Prezesie,

w nawiązaniu do pisma skierowanego w dniu 25 stycznia 2023 r. do pana Szymona Wróbla, Sekretarza Strony Rządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w sprawie obniżenia stawki VAT na ciepło systemowe do 8%, Ministerstwo Finansów przedstawia następujące wyjaśnienia.

Pomoc ze strony państwa dla polskiej gospodarki dokonywana jest kompleksowo w ramach pakietu rozwiązań systemowych składających się na tzw. tarczę antyinflacyjną, mających na celu złagodzenie skutków inflacji.

W obszarze podatku VAT, w okresie od 1 do 31 stycznia 2022 r. obniżona została stawka VAT na gaz ziemny i energię cieplną do wysokości 8% oraz na energię elektryczną – do wysokości 5%. Natomiast w okresie od 1 lutego do 31 grudnia 2022 r., w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej, obowiązywały obniżone w stawki podatku VAT na: żywność objętą stawką podatku VAT 5% – do wysokości 0%, gaz ziemny i określone towary związane z produkcją rolniczą – do wysokości 0%, energię elektryczną i energię cieplną – do wysokości 5%, jak również na określone paliwa silnikowe – do wysokości 8%.

W związku z uwagami Komisji Europejskiej (KE) w odniesieniu do niektórych towarów, jak i rekomendacjami oraz preferowaniem przez KE stosowania wsparcia o zakresie nieobejmującym systemu VAT, zdecydowano o odejściu od 1 stycznia 2023 r. od dotychczasowego podejścia na rzecz wykorzystania rozwiązań celowanych o charakterze pozapodatkowym. W zakresie takich instrumentów pozapodatkowych wskazać można na np. różnego rodzaju dodatki osłonowe, dodatki do paliw używanych do ogrzewania oraz działania w postaci zamrożenia cen ciepła czy energii elektrycznej. Rozwiązania te pozostają w zakresie właściwości Ministra Klimatu i Środowiska.

Rozwiązania te – o charakterze fiskalnym i osłonowym – wzajemnie się uzupełniają, stanowiąc kompleksowy pakiet wsparcia, który jest dostosowywany do bieżącej sytuacji, aby zapewnić Polakom optymalną ochronę.

Mimo zrozumienia trudnej sytuacji nie można zapominać, że podatki są źródłem finansowania sfery publicznej, w tym wielu obszarów, które również ucierpiały w wyniku wystąpienia pandemii COVID-19, inflacji czy kryzysu energetycznego.

Zważywszy na nadzwyczajną sytuację związaną z konfliktem zbrojnym w Ukrainie i wysoką inflacją najwyższy obecnie priorytet mają wydatki na cele związane z obronnością kraju oraz zapewnienie wsparcia przeciwdziałającego skutkom wzrostu cen wywołanego przez czynniki zewnętrzne."

Czw., 2 Mrz. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński