Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Są pieniądze na biogazownie. Co oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska?

Są pieniądze na biogazownie. Co oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska? fotolia.pl

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął nabór wniosków w ramach programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”. Na rozdysponowanie czeka 1,5 miliarda złotych na inwestycje w biogazownie.

„Narodowy Fundusz dostrzegając fakt, że bioodpady są cennym, zwiększającym się zasobem w skali ogólnokrajowym, pragnie stworzyć adekwatne mechanizmy wsparcia finansowego rozwoju biogazowni wykorzystujących frakcję BIO, pochodzącą zarówno z selektywnie zebranych bioodpadów, jak i komunalnych osadów ściekowych. Powyższe, poza optymalizacją systemu gospodarki odpadami poprzez zwiększenie poziomów recyklingu, przyczyni się również do poprawy efektywności wytwarzania energii w związku z wymogiem wykazania wysokosprawnej kogeneracji w dofinansowywanych instalacjach.

Powyższe przesłanki doprowadziły do opracowania programu priorytetowego „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”, oferującego dofinansowanie ze środków pochodzących z Funduszu Modernizacyjnego. Program został zaakceptowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Radę Konsultacyjną Funduszu Modernizacyjnego oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który przeznaczył na ten cel budżet w wysokości 1,5 mld zł.” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Wnioski w programie priorytetowym „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” mogą składać przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Wsparciem mogą zostać objęte inwestycje dotyczące budowy nowych, rozbudowy lub modernizacji istniejących instalacji fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych i wykorzystania uzyskanego biogazu do wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji.

Dofinansowanie w formie dotacji wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że kwota dotacji nie może przekroczyć kwoty pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW, na samą inwestycję. Jeżeli w instalacji, będącej przedmiotem wniosku, przetwarzane będą odpady inne niż selektywnie zebrane bioodpady komunalne lub komunalne osady ściekowe, intensywność dotacji ma zostać zmniejszona, proporcjonalnie do ich udziału w przetwarzanej masie. Natomiast dofinansowanie w formie pożyczki wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych. Okres kwalifikowalności kosztów wyznaczono od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2030 r.

Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” jest prowadzony w trybie ciągłym. Wnioski będzie można składać do 30 czerwca 2024 r. lub do wyczerpania środków.

Szczegóły można znaleźć na stronie NFOŚiGW pod TYM ADRESEM.

Opracowano na podstawie komunikatu Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz informacji ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czw., 16 Lt. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński