22-23 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyło się XV Smart City Forum. Po raz drugi w tym roku włodarze miast, specjaliści administracji samorządowej oraz prezesi i przedstawiciele kadry zarządzającej firm działających w obszarze smart city spotkali się, aby przedyskutować kierunki rozwoju inteligentnych miast. Wydarzenie zgromadziło ponad 400 uczestników, którzy wysłuchali merytorycznych wystąpień i debat z udziałem ekspertów smart city.
Kongres uroczyście otworzył Maciej Bluj, Przewodniczący Rady Programowej Smart City Forum.
W ramach debaty inauguracyjnej, włodarze miast przeanalizowali aktualną sytuacją miast pod kątem stanu gospodarczego państwa i samorządów, kierunków zarządzania kryzysowego w nadchodzących miesiącach, inwestycji w miastach w 2022 r. oraz oszczędności w smart cities. - Dzisiaj XV edycja Smart City Forum i nieco gorzka refleksja, że zatoczyliśmy wielkie koło. Mam wrażenie, że jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości, niezwykle złożonej, skomplikowanej, trudnej, a przede wszystkim niezwykle wymagającej. Każdy z wójtów, burmistrzów i prezydentów, a więc osób wprost bardzo mocno odpowiedzialnych za losy swoich mniejszych i większych wspólnot, od trzech lat żyje i pracuje w ekstraordynaryjnych warunkach, pod ogromną presją. Ja nie znam takiej kadencji w historii odrodzonego samorządu, żeby właśnie w takich warunkach przyszło nam pracować, podejmować decyzje oraz szukać rozwiązań, które stanowią dzisiaj o (...) bezpieczeństwie naszych wspólnot – rozpoczęła debatę Beata Klimek, Prezydentka Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Następnie dyskusję skoncentrowano na smart-zarządzaniu miastami. Eksperci oraz przedstawiciele biznesu i samorządów omówili m.in. źródła oszczędności i finansowania inwestycji oraz dochodów w miastach, współpracę w ramach PPP, nowe modele współpracy JST, a także rolę urzędów marszałkowskich i wojewódzkich w finansowaniu inwestycji w gminach.
Główną osią kolejnego panelu stała się transformacja sektora energii z perspektywy JST. Eksperci przeanalizowali możliwości działań dla samorządów w obliczy kryzysu energetycznego, zagadnienia z zakresu Smart-lighting mogące stanowić odpowiedź na wzrost cen energii elektrycznej oraz kwestię utrzymania poziomu bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Poruszono zagadnienia z obszaru Green Cties m.in. inwestycje w OZE, nowoczesna gospodarka komunalna w samorządzie, technologie oczyszczania miast oraz dobre praktyki zielonej transformacji. Zaprezentowane zostały trendy w wykorzystaniu nowych technologii oraz najlepsze praktyki, które przyczyniają się do oszczędności w miastach. Kolejnym ważnym tematem były dane w mieście. Paneliści dyskutowali o tym jak miasta wykorzystać mogą potencjał data economy oraz technologię chmurową, w jaki sposób przechowywać, integrować i analizować dane w miastach oraz jak samorządy mogą dzielić się ze sobą rozwiązaniami informatycznymi.
Dzień drugi Smart City Forum rozpoczęty został od komentarza ekspertów na temat optymalizacji mobilności miejskiej i oszczędzania w transporcie. Omówiono m.in. wyzwania transportu publicznego, trendy w rozwoju elektromobilności, przyszłość transportu zbiorowego, a także rozwój infrastruktury ładowania oraz alternatywnych sposobów przemieszczania się. W trakcie bloku Bezpieczeństwo 2.0 prelegenci wskazali kluczowe czynniki w usprawnieniu i zabezpieczeniu funkcjonowania systemów miejskich. Nie zabrakło debaty na temat oszczędzania i technologii smart w małych miastach. Zakończenie dwudniowych obrad stanowiła dyskusja pod hasłem Human Smart City, podczas której eksperci pochylili się nad zagadnieniami takimi jak: inteligentne miasto inkluzywne, trendy demograficzne, Urban Laby i inkubatory przedsiębiorczości, Budżet Obywatelski, zazielenianie miast.
Związek Powiatów Polskich objął patronatem honorowym to wydarzenie.