Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC) opublikowało zaproszenie dla Regionów Europejskich do uczestnictwa w projekcie REGIONS2030, wspieranym przez Parlament Europejski.
Projekt pilotażowy REGIONS2030 będzie realizowany między innymi poprzez zaangażowanie maksymalnie 10 regionów europejskich, które:
- podzielają silne ambicje w zakresie monitorowania realizacji celów zrównoważonego rozwoju (SDGs) oraz
- są chętne do zbadania synergii monitorowania realizacji celów zrównoważonego rozwoju, polityki tworzenia i zrównoważonego rozwoju regionalnego.
Uczestniczące regiony będą współpracować z ekspertami i partnerami w celu opracowania, przetestowania i udoskonalenia ram wskaźników do monitorowania realizacji SDGs na poziomie regionalnym. Przyczynią się one do zdefiniowania metody i określenia odpowiednich wskaźników na poziomie NUTS2, które ostatecznie zostaną wykorzystane w całej UE. W stosownych przypadkach regiony mogą zaproponować dodatkowe, dostosowane do potrzeb wskaźniki, aby odzwierciedlić różne konteksty.
Jednocześnie oczekuje się, że regiony wzmocnią relacje z władzami krajowymi i innymi zainteresowanymi stronami, które mogą pomóc wzbogacić wyniki projektu pilotażowego i przyczynić się do przyszłej współpracy.
Ponadto, projekt pilotażowy REGIONS2030 obejmuje działania szkoleniowe i upowszechniające, w których wybrane regiony powinny aktywnie uczestniczyć.
Zainteresowane regiony proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego o objętości maksymalnie 10 stron, opisując:
- powody, dla których region chce wziąć udział w projekcie i co zamierza osiągnąć poprzez swój udział;
- krótki opis zaangażowania regionu i jego interesariuszy w lokalizację SDGs, jeśli takie miało miejsce;
- opis już przeprowadzonych działań w zakresie monitorowania SDG, jeśli takie istnieją;
- wniosek powinien również zawierać oświadczenie o poparciu ze strony wysokiej rangi urzędnika wybranego (np. wojewody, prezydenta regionu lub odpowiedniego ministra, komisarza) zapewniające, że uczestniczący region będzie się liczył z dużym zaangażowaniem w działania istotne dla Projektu Pilotażowego;
- inna odpowiednia dokumentacja, również w postaci hiperłączy do oficjalnych dokumentów, stron internetowych itp.
Wniosek powinien być podpisany przez podmiot uprawniony do reprezentowania danej jednostki terytorialnej. Formularz wniosku należy wypełnić w języku angielskim. Wniosek powinien być złożone w formie elektronicznej na następujący adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Termin składania deklaracji 30 września 2022 r. (o północy CEST, czasu brukselskiego). Zgłoszenia po wskazanej dacie nie będą rozpatrywane.
Zaproszenie i załącznik do wniosku są dostępne pod linkiem: https://knowledge4policy.ec.europa.eu/news/call-expression-interest-contribute-pilot-project-%E2%80%9Cregions2030-monitoring-sdgs-eu-regions_en
Źródło: KE