Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ostatni dzwonek dla samorządowców na pozyskanie środków w ramach Europejskiego Instrumentu Miejskiego

Ostatni dzwonek dla samorządowców na pozyskanie środków w ramach Europejskiego Instrumentu Miejskiego fotolia.pl

Europejski Instrument Miejski (EUCF) to długoletni projekt finansowany ze środków UE, dzięki któremu miasta i gminy mogą otrzymać wsparcie w celu mobilizacji zrównoważonych inwestycji energetycznych, których celem będzie poprawa efektywności energetycznej oraz zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Ostatni już nabór wniosków trwa tylko do 30 września.

W ramach obecnej, czwartej tury EUCF pomoc otrzyma 48 koncepcji inwestycyjnych, a łączny budżet projektu opiewa na 2,88 mln euro.

Propozycje miast i gmin z Polski zostały bardzo docenione we wszystkich poprzednich naborach. Granty otrzymało aż 19 polskich samorządów: Bydgoszcz, Bytom, Czechowice Dziedzice, Krosno, Lubartów, Nowy Targ, Radłów , Świdnica, Dobczyce, Gorzów Wielkopolski, Łódź, Piastów, Rumia, Skierbieszów, Zawiercie, Włocławek, Wrocław, Piaseczno i Sztum. Jest to fantastyczny wynik na tle innych krajów. W obecnym naborze jest jeszcze większa pula środków.

Beneficjenci Europejskiego Instrumentu Miejskiego dostają 60 tyś euro (ryczałtem) na opracowanie Koncepcji Inwestycyjnej, czyli dokumentu, który pomoże pozyskać finansowanie na realizację ich projektu. Chociaż ambicją EUCF jest wspieranie samorządów w uniezależnianiu się od dotacji i rozpoczęciu współpracy z sektorem prywatnym, beneficjenci mogą zdecydować się finansować projekt ze środków publicznych. Dużą zaletą EUCF jest fakt, że otrzymanie grantu nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jeżeli samorządowi nie uda się pozyskać finansowania i rozpocząć projektu, nie będzie musiał zwrócić grantu. Nie jest też wymagany wkład własny - jeżeli 60 tyś euro wystarczy, żeby przygotować Koncepcję Inwestycyjną, beneficjent nie musi nic dołożyć.

Inicjatywa EUCF wspiera ambitne transformacyjne projekty o dużym znaczeniu dla wnioskodawców w kontekście realizacji ich planów energetyczno-klimatycznych. Warto pamiętać, że te projekty nie muszą być jeszcze na zaawansowanym etapie planowania. Na tym etapie samorząd musi tylko mieć wizję i potrafić oszacować wartość takiego projektu i jego rezultaty energetyczne.

Termin składania wniosków upływa 30 września 2022 r. o godz. 17:00 CET.

Wszystkie informacje na temat kryteriów kwalifikowalności oraz procesu składania wniosku online można znaleźć na oficjalnej stronie inicjatywy (www.eucityfacility.eu). Zachęcamy też do obejrzenia nagrania ostatniego webinarium informacyjnego dla polskich samorządów oraz do dokładnego zapoznania się z Wytycznymi dla Wnioskodawców.

W przypadku pytań dotyczących wniosków można również kontaktować się z ekspertem krajowym pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub wsparciem technicznym EUCF.

Źródło: IP

Pt., 2 Wrz. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba