Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządy, środowiska pracodawców i organizacje pozarządowe wspólnie apelują w sprawie KPO

Samorządy, środowiska pracodawców i organizacje pozarządowe wspólnie apelują w sprawie KPO fotolia.pl

W ocenie samorządów, środowiska pracodawców oraz organizacji pozarządowych, agresja Rosji na Ukrainę spowodowała także konieczność wprowadzenia zmian Krajowego Planu Odbudowy, a także innych dokumentów związanych z wydatkowaniem funduszy europejskich. Zdaniem sygnatariuszy zmianie muszą ulec też programy finansowane ze środków polskich instytucji.

Poza KPO, zmienione powinny zostać również takie programy jak „Mój Prąd” czy „Moje Ciepło”.

Jak zaznaczono w apelu, derusyfikacja polskiej gospodarki wymaga zaprzestania finansowania ze środków publicznych wszelkich projektów wpływających na zwiększenie zapotrzebowania na paliwa kopalne. Niezbędna jest też redukcja zapotrzebowania na paliwa kopalne (ropa, gaz, węgiel) zarówno przez gospodarstwa domowe jak i podmioty gospodarcze.

Wśród organizacji, które przyłączyły się do apelu znalazł się też Związek Powiatów Polskich. Apel dotyczył przede wszystkim:

  • Podania do publicznej wiadomości zawartości uzgodnionego z Komisją Europejską Krajowego Planu Odbudowy
  • Przeprowadzenia konsultacji społecznych, których celem byłoby dostosowanie jego zawartości, jak i zawartości innych dokumentów i strategii rządowych do wyzwań związanych z derusyfikacją polskiej gospodarki

Jak czytamy w apelu: „Konieczność zmian w Krajowym Planie Odbudowy i urealnienia harmonogramu wydatkowania funduszy wynika również z faktu, iż od złożenia projektu Planu upłynął już ponad rok, a wszelkie wydatki w nim przewidziane muszą zostać zrealizowane do końca 2026 r.”.

Zdaniem organizacji, które włączyły się w apel, rząd powinien wystąpić o całość dostępnych dla Polski środków i z dodatkowych środków finansować proces uniezależnienia od paliw kopalnych polskiej gospodarki (Polska wystąpiła tylko o część puli pożyczkowej KPO).

W ocenie sygnatariuszy apelu, w ramach zmniejszania zależności od importu paliw kopalnych z Rosji oraz urealnienia harmonogramu wydatkowania środków należy przykładowo:

  • Dofinansować i dokonać odgazowania Czystego Powietrza
  • Wzmocnić transport publiczny
  • Finansować magazyny energii dla prosumentów i biznesu oraz inteligentne sieci elektroenergetyczne
  • Opracować zasady zarządzania i monitorowania funduszami w ramach KPO
Pt., 27 Mj. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska