Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 – badanie fokusowe

Koncepcja Rozwoju Kraju 2050 – badanie fokusowe fotolia.pl

25 kwietnia 2022 r. w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej odbyło się badanie fokusowe prowadzone w ramach projektu „Operacjonalizacja Systemu Zarządzania Rozwojem Polski. Udoskonalenie i wprowadzenie innowacyjnych i skutecznych rozwiązań do systemu społeczno-gospodarczego i przestrzennego w ramach długookresowego programowania polityki rozwoju” (GOSPOSTRATEG-III/0032/2020), realizowanego przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów i Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Celem badania fokusowego jest identyfikacja wyzwań rozwojowych Polski w perspektywie 2050 roku oraz wskazanie wyzwań najbardziej istotnych do 2030 roku.
Uczestnikami badania w obszarach „społeczeństwo”, „gospodarka”, „przestrzeń”, „środowisko”, „technologie” i „polityka” są eksperci – przedstawiciele świata nauki, samorządu, organizacji pozarządowych i biznesu.

Koncepcja rozwoju kraju (KRK) znajduje umocowanie prawne w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Według organizatorów badania, KRK stanowi potrzebę stworzenia nowoczesnego dokumentu o innych funkcjach niż dotychczasowe dokumenty planistyczne, przy założeniu długiego horyzontu czasowego. Założeniem koncepcji jest również potrzeba ujęcia w jednym dokumencie tematyki społeczno-gospodarczej oraz przestrzennej i środowiskowej, funkcjonujących do tej pory w odrębnych dokumentach i strategiach.

Realizatorzy projektu wskazują, że opracowania i analizy w ramach projektu GOSPOSTRATEG stanowią niezbędne źródło dla przygotowania KRK.
Sam projekt GOSPOSTRATEG zakłada wzrost wykorzystania w perspektywie do 2028 roku rezultatów badań społeczno-ekonomicznych w kształtowaniu krajowych i regionalnych polityk rozwojowych. Celem programu jest:

  1. wdrożenie polityk, strategii, dokumentów operacyjnych oraz konkretnych rozwiązań opracowywanych w ramach programu,
  2. wdrożenie rozwiązań opracowywanych w ramach programu wzmacniających kapitał społeczny niezbędny do realizacji krajowych i regionalnych polityk rozwojowych.

Organizatorzy przewidują zakończenie badań i warsztatów w połowie czerwca 2022 r.

Wyniki badań zostaną wykorzystane w opracowaniu białej księgi wyzwań rozwojowych i rekomendacji dla polityk publicznych. Wykorzystane zostaną także w dalszych pracach nad Koncepcją Rozwoju Kraju do 2050 roku.

Planuje się przyjęcie KRK przez Radę Ministrów do końca 2023 roku.

W badaniach fokusowych biorą udział przedstawiciele Związku Powiatów Polskich.

Czw., 28 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak