Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego w sprawie projektu programu Fundusze Europejskie dla Śląska 2021-2027

Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego w sprawie projektu programu Fundusze Europejskie dla Śląska 2021-2027 fotolia.pl

Konwent Powiatów Województwa Śląskiego w odpowiedzi na ogłoszony projekt programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, w swoim stanowisku wniósł o ponowne zwrócenie uwagi w ramach planowanych oficjalnych negocjacji z Komisją Europejską, na brak dotychczasowej zgody na wsparcie inwestycji dotyczących dróg powiatowych oraz wniósł o doprecyzowanie zapisów w zakresie ochrony zdrowia, poprzez umieszczenie zapisów mówiących wprost o szpitalach powiatowych.

Starostowie Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego wielokrotnie już wskazywali na konieczność koncentracji Środków w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 na drogi powiatowe. Swoje stanowisko uzasadnili przede wszystkim faktem minimalnej dostępności środków przeznaczonych na ten cel w zapisach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Sytuacji nie zmienił ogłoszony w 2019 r. jeden nabór, który dedykowany był na potrzeby dróg lokalnych.

Konwent wskazał na analizę danych z okresu programowania 2014-2020, z którego wprost wynika, iż alokacja przeznaczona na konkursy ogłoszone przez lZ RPO WSL w odniesieniu do dróg wojewódzkich wynosiła 1 438 545 168 PLN, a na drogi lokalne (w tym powiatowe) 64 960 500 PLN. Ubiegłe 6 lat Konwent nazwał "czasem straconym" dla inwestycji drogowych w powiatach.

Obecne zapisy projektu budzą obawę samorządów, iż dysproporcja planowanych inwestycji na rzecz dróg wojewódzkich i krajowych zrodzi poważne konsekwencje i problemy finansowe dla powiatów. Połączenia z siecią TEN-T są w przypadku powiatów często projektami poza ich zasięgiem, zarówno pod kątem finansowym jak i możliwości ich wykonania. Dużo ważniejsze jest stworzenie możliwości działania zarządców dróg powiatowych w kierunku połączeń z drogami wojewódzkimi i krajowymi.

Jednym z ważniejszych, przywołanych przez Konwent argumentów podkreślających rangę dróg powiatowych jest fakt, iż drogi te stanowią sieć zastępczą w razie awarii lub innych działań prowadzonych na ciągach dróg krajowych wojewódzkich. W czasie budowy lub modernizacji dróg krajowych lub wojewódzkich ruch budowlany, zwłaszcza dowóz materiałów masowych, odbywa się po drogach lokalnych (najczęściej powiatowych) często powodując ich degradację. Degradacja niedostosowanych do norm unijnych dróg powiatowych w czasie budowy dróg krajowych oznacza częściowe przerzucenie kosztów budowy podstawowej sieci na zarządy dróg lokalnych, co przy mniejszych środkach przeznaczanych na drogi lokalne budzi naturalny sprzeciw.

Jak podkreśla Konwent, rozwój sieci dróg powiatowych wspierany przez środki z programu służyć będzie nie tylko poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze danego powiatu ale przed wszystkim stanowić będzie niezbędny element do tworzenia i uzupełniania planowanej do modernizacji sieci dróg wojewódzkich i krajowych.

Niemniej istotnym z punktu widzenia powiatów są działania dotyczące szpitali powiatowych. Konwent Starostów Województwa Śląskiego kilkukrotnie zwracał się z prośbą o doprecyzowanie zapisów FE SL 2021-2027 w zakresie ochrony zdrowia, poprzez umieszczenie zapisów mówiących wprost o szpitalach powiatowych. Brak jednoznacznego wymienienia placówek powiatowych budzi obawę o przyszłą eliminację lub co najmniej marginalizowanie dedykowanego wsparcia dla tego typu beneficjentów.

Konwent wskazał, że szpitale powiatowe pełnią kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej w Polsce i stanowią gwarancję opieki zdrowotnej w zakresie lecznictwa szpitalnego dla mieszkańców. Zapewniają poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom każdego powiatu, również w aspekcie ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych łącznie z ratownictwem medycznym i poradniami specjalistycznymi poprzez współpracę ze szpitalami wielospecjalistycznymi i klinicznymi. Bliskość szpitala dla potencjalnego pacjenta to dostęp do specjalistycznej opieki zdrowotnej o każdej porze dnia i nocy.

Śr., 20 Kw. 2022 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba